Spomen kompleks u Gornjim Martinićima
Mahmut-paša je 1796. godine preduzeo pohod na Bjelopavliće i Pipere, ali se ovog puta prevario potcijenivši slogu koju je u Crnoj Gori u međuvremenu postigao Sveti Petar Cetinjski.
Mahmut-paša Bušatlija je, što je manje poznato, bio odmetnik od centralne turske vlasti – veli dalje istoričar Predrag Vukić. – Tačnije, on bi povremeno, kad bi procijenio da mora i da od toga ima koristi, licemjerno priznavao sultana, a onda bi se ponovo odmetao i radio po svome…
Poznato je da je carigradska Porta tri puta slala kaznene ekspedicije na Skadar i neposlušnog Bušatliju, ali je Mahmut-paša svaki put u tim sukobima izlazio kao pobjednik i ekspedicije bi se grdne i poražene vraćale u Carigrad. Centralna turska vlada, dakle, nije u to vrijeme imala snage da dođe glave osionom skadarskom paši.
– Bilo je to vrijeme kada se tursko carstvo opasno ljuljalo i nalazilo u fazi neminovnog rastakanja njegove moći. Mnogi oblasni begler-begovi, paše i veziri, administrativni upravitelji i namjesnici, takođe su otkazivali poslušnost i na svojoj teritoriji se ponašali kao država u državi. Centralna vlast je gubila uticaj i nije mogla više da suzbije separatizam lokalnih moćnika i odmetnika kakav je bio skadarski Mahmut-paša Bušatlija…
I njegov napad na Ulcinj, odnosno njegov nemilosrdni obračun sa ulcinjskim piratima – smatra Vukić – potvrđuje da se radilo o jednom odlučnom, ali veoma beskrupuloznom čovjeku, koji je u istoriji upamćen kao čovjek i vojskovođa koji nije imao milosti ni prema kome. To njegovo nemilosrđe posebno će osjetiti i upamtiti Crna Gora, postojbina njegovog prapretka…
Mahmut-paša je i u julu 1796. godine preduzeo pohod na Bjelopavliće i Pipere, ali se ovog puta prevario i preračunao. Vladika Petar Prvi je u međuvremenu, uglavnom svojim velikim ličnim uticajem i svojim čuvenim poslanicama (Ivo Andrić veli da „od apostola Pavla do danas u epistolarnoj književnosti nema ništa ravno poslanicama Petra Prvog), uspio da organizuje i ujedini razjedinjena i zavađena crnogorska plemena. Nije ga zavarala ni tvrdnja Mahmut-paše u odgovoru na njegovo pismo da nema namjeru da udara na Crnu Goru već samo želi da kazni i urazumi Bjelopavliće i Pipere koji su osilili i zatvorili puteve i prilaze gradovima turskim, već je okupio sva plemena i pripremio skadarskom silniku „doček“ kakav je zaslužio.
U odlučujućem sudaru koji se desio na Visočici kod Martinića 11. jula 1796. godine, Turci su doživjeli težak poraz (po najskromnijim podacima, turskoj sili na Martinićima, koja je brojala između 17 i 18 hiljada vojnika, suprotstavilo se oko 3.400 Crnogoraca; turski gubici su, po istim izvorima bili 2.596 mrtvih i ranjenih – a sam Petar Prvi tvrdi da su osmanske snage imale 473 poginula, dok je, navodno, na drugoj strani poginulo, ranjeno i zarobljeno svega 67 Crnogoraca).
U boju na Martinićima teško je ranjen u grudi i sam Mahmut-paša. Njemu se primakao Radovan Stakov Durković – Ljumović iz piperskog sela Gornji Crnci, i gađao ga iz kubure, ali rana nije bila smrtonosna. Rana je tog dana dva puta dopadao i sam Petar Prvi koji je zajedno sa svojim vojnicima jurišao na Turke.
Zanimljivo je da ulcinjsku pirateriju dugo niko nije mogao da suzbije i obuzda. Ulcinjski gusari su dugo bili sila za sebe i nijesu nikoga zarezivali. Oni su, recimo, često na svoju ruku, mimo saglasnosti Carigrada, napadali i pljačkali mletačke brodove na Jadranu kao i brodove ostalih hrišćanskih država, a nerijetko čak i turske. Ono što drugima nije polazilo za rukom pošlo je Mahmut – paši koji je 1787. godine zauzeo Ulcinj i uništio ulcinjsku piratsku flotu…
Piše: Budo Simonović
Sjutra: NIJE ČEKAO NI DA MU RANA ZACIJELI
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju I
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju III
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IV
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XII