Црноjевићи ће jош двадесет година одолиjевати турскоj наjезди пошто jе Венециjа истакла биjелу заставу и предала им скадарску тврђаву
Црноjевићи се у историjи спомињу већ краjем 14. виjека – истиче историчар предраг Вукић на почетку свог казивања о овоj династиjи и њеноj судбини.
– Прво кнез Радич Црноjевић, коjи jе био супарник зетског кнеза Ђурађа Првог Балшића. Он jе и погинуо негдjе у троуглу између Будве Тивта и Котора борећи се безуспjешно против династиjе Балшића.
Црноjевићи ће – каже даље Вукић – након погибиjе кнеза Радича извjесно вриjеме бити на историjскоj маргини, али се они половином 15. виjека поново враћаjу. Пошто су Балшићи тридесетак година раниjе већ били сишли са историjске сцене, на трон средњовjековне Зете jе 1451. године ступио Стефан Црноjевић, отац много познатиjег Ивана Црноjевића.
Он jе у манастиру Врањини на Скадарском jезеру 1455. године потписао уговор са млетачким провидуром Иваном Боланиjем из Котора, коjим jе средњовjековна Зета формално признала млетачки протекторат, али jоj jе заузврат гарантована широка унутрашња самосталност и пуна слобода вjероисповиjедања православне вjере. Уз помоћ Млечана, Црноjевић jе 1457. године заузео и Медун, чиме jе и формално престала власт српске деспотовине у средњовjековноj Зети, jер губљењем тврђаве Медун, српска деспотовина губи и посљедње тврдо упориште на овим просторима…
Стеван Црноjевић jе био лоjални савезник Венециjе све до смрти 1465. године. Сахрањен jе у манастиру Ком на Скадарском jезеру. Био jе, иначе, ожењен сестром албанског националног jунака Ђурађа Кастриота Скендер-бега, Мариjом, коjа му jе родила сина Ивана, будућег господара Црне Горе и оснивача Цетиња.
– Иван Црноjевић jе, изгледа, рођен око 1425. године – сматра професор Вукић – наjвjероватниjе на Жабљаку Црноjевића, у тврђави, тадашњоj престоници ове династиjе, на Скадарском jезеру. Он jе наслиjедио оца и ступио на трон средњовjековне Зете 1465. године. Будући да су Турци већ продирали и на ове просторе Балкана, Иван Црноjевић jе jош неко вриjеме остао савезник Млетачке Републике, надаjући се да ће уз помоћ Венециjе зауставити турске осваjаче и онемогућити их да освоjе и Зету.
Турци су 1474. године заузели Подгорицу. Исте године напали су и Скадар. Скадар jе опсиjедао лично султан Мехмед Други осваjач, али jе опсjеднути млетачки гарнизон у скадарскоj тврђави успjешно одолиjевао. А кад му jе у помоћ притекао и Иван Црноjевић са своjим коњаницима и пjешадиjом и Турцима ударио с леђа, успjели су да разбиjу турску опсаду и нанесу им тежак пораз.
То, међутим, ниjе био и краj турско-млетачког рата. Четири године касниjе, Турци су наjприjе зашли иза леђа Ивану Црноjевићу и заузели његову утврђену престоницу на Жабљаку. Пошто jе постало jасно да се Скадар након пада Жабљака нашао у потпуном окружењу и да више нема изгледа да се одупре Азиjатима, Венециjа jе одлучила да склопи сепаратни мир са Турцима, односно да им препусти Скадар. Догодило се то у jануару 1479. године.
Ноћ пуног мjесеца
Махмут Бушатлиjа, односно новопечени Станко Црноjевић, испричао jе да се у породици Бушатлиjа све до њега сачувало jедно занимљиво предање како jе Станко Црноjевић, односно новопечени Скендер-бег Бушатлиjа дошао на Цетиње 1514. године, што jе историjски тачно. Не зна се тачан датум и коjи jе то дан био, али jе остало упамћено да jе те ноћи над Ловћеном био пун мjесец. Занимљиво jе да jе и ове године, послиjе тачно пет вjекова, кад се на Сретење Господње његов прапотомак на Цетињу вратио вjери прадjедовскоj, над Ловћеном опет био пун мjесец!
Сjутра: ИСПУНИО ЗАВЈЕТ БОГОРОДИЦИ
Извор: Дан
Везане виjести:
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу III
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IX
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XII