Чешки новинар и фотограф Давид Сладек посјетио је данас бањалучко Удружење логораша Другог свјетског рата и том приликом руководству Удружења уручио књигу „Неизговорен геноцид“ која говори о геноциду и страдању Срба у Независној Држави Хрватској /НДХ/.
Сладек, који је аутор ове књиге, рекао је Срни да је дјело настало на основу 21 интервјуа који је урадио са преживјелим логорашима Другог свјетског рата, истичући да му је циљ да дио свијета који говори енглески језик сазна истину о томе шта се дешавало у НДХ.
„Вјерујем да је то што се десило у Другом свјетском рату посљедица одвајања људи на `нас` и `њих`, а иста ствар се, нажалост, дешава и данас у свијету“, истакао је Сладек.
Он је рекао да је, радећи интервјуе, сазнао да људи нису могли или им није било дозвољено, из личних или политичких разлога, за вријеме бивше СФРЈ да причају о догађајима у НДХ, због чега је књизи и дао наслов „Неизговорен геноцид“.
„У књизи сам се фокусирао на руке преживјелих логораша јер су оне симбол њихових осјећаја и оне, на неки начин, позивају људе да сазнају о њиховим искуствима и свему проживљеном“, истакао је Сладек.
Он каже да је од преживјелих логораша чуо мишљење да не би дошло до посљедњег рата на простору бивше Југославије да је којим случајем за вријеме бивше СФРЈ било говорено о геноциду НДХ-а.
Сладек, који живи у Лондону, напоменуо је да прије три године није знао ништа о дешавањима у НДХ, али да је, захваљујући српској дијаспори са којом је радио у Лондону, сазнао о ужасним стварима које су се дешавале и геноциду над Србима у НДХ.
„За мене је то био велики шок и тада сам осјетио потребу да употријебим сав свој таленат да цијелом свијету кажем о томе“, истакао је Сладек.
Он планира да широм Европе излаже фотографије из ове књиге, наводећи да је таква изложба већ одржана у Лондону и Чешкој, те да ће идуће године бити одржана у Бањалуци и Београду.
Предсједник бањалучког Удружења логораша Другог Свјетског рата Добрила Кукољ рекла је Срни да књига има велики значај у доказивању истине о почињеним злочинима у Другом свјетском рату у концентрационим логорима Јасеновац и дјечијим логорима Јастребарско и Сисак, те писању историје коју могу испричати и доказати само живи свједоци – логораши који су претрпјели голготу и ужас.
„Аутор књиге је сложеним реченицама и умјетничком обрадом фотографија преживјелих свједока-логораша Јасеновца, Јастребарског и Сиска приказао истину коју су преживљавали, трпећи све голготе, ужас и зло од усташа и њихових помагача у Другом свјетском рату“, истакла је Кукољева.
Она је додала да је до сарадње Удружења са Сладеком дошло захваљујући предсједнику Међународне комисије за утврђивање истине о Јасеновцу, академику Србољубу Живановићу који живи у Лондону.
Преживјели логораш дјечијег логора Јастребарско Милутин Вучковац изразио је захвалност Сладеку на објављеној књизи која ће допринијети томе да усташки злочини у НДХ никада не буду заборављени.
Он свједочи да је као седмогодишњак био заточен у Јастребарском и да је тада видио када су усташе одводиле народ са подручја Козаре у логоре, али су дјеца одмах била одвајана за Јастребарско.
„У логору Јасеновац ми је убијена мајка, а у Старој Градишци моја два дједа. Логор сам преживио сасвим случајно јер се појавила моја стрина и повела ме са собом“, присјетио се Вучковац.
Извор: СРНА