Nakon više godina terenskog rada, slušanja izvornih govornika i konsultovanja stručnjaka, Bunjevački nacionalni savet uradio standard svog jezika koji do sada nisu imali
Subotica – Bunjevački nacionalni savet za svoj praznik, 23. februar, dan osnivanja saveta pre 15 godina, manjini koju predstavlja načinio je poklon koji je u osnovi identiteta svake nacionalne grupe – predstavio je standard bunjevačkog jezika.
„Standard je propisan kroz rečnik, pravopisni i gramatički priručnik, na koji način pišemo mi Bunjevci danas u 21. veku, u svojim medijima, knjigama i beletristici i na koji način se, ukoliko je potrebno, obraćamo i državi. Krajnje je vreme bilo da se ovaj posao završi, Bunjevci su na ove prostore pre 330 godina u određenom broju došli pismeni, što je u ono vreme bila retkost, prva knjiga na bunjevačkom štampana je u Rimu, sredinom 17. veka, prvi statut Subotice pisan je na bunjevačkom jeziku. Mi imamo tri veka pismenosti, a negde je izgubljen rat za svoje mesto pod suncem u ovom gradu. Bilo je potrebno da uđemo u 21. vek da bismo uradili rečnik i pravopisni i gramatički priručnik, rekla je dr Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta i pozvala medije da razlikuju standard od standardizacije za koju su nadležne druge institucije.
Rad na utvrđivanju standarda bunjevačkog jezika trajao je godinama, podrazumevao je mnogo terenskog rada, slušanja izvornih govornika na području gde žive Bunjevci, ali i usklađivanje sa potrebama savremenog jezičkog izraza. Veliku ulogu u određivanju standarda imala je sama dr Kujundžić Ostojić, uz saradnju sa koleginicom Anom Popov, i uz doprinos učiteljica koje u školama predaju bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture, i konsultujući dr Dragoljuba Petrovića, jednog od naših najboljih poznavalaca dijalekata. Kako je naglašeno sami Bunjevci, odnosno pre svega Bunjevke uradili su standard bunjevačkog jezika, a Nikola Babić, prvi predsednik Bunjevačkog nacionalnog saveta rekao je da je čitav veliki posao urađen volonterski, a Bunjevci od države za stavku upotreba standardnog jezika ne dobijaju ni dinar.
Prvo izdanje rečnika izašlo je 1990. godine čiji autori su bili Marko Peić i Grgo Bačlija, na njegovoj dopuni radio je Josip Bajić, da bi sada predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta završila i zaokružila taj posao. Novi rečnik i priručnici treba da budu pri ruci novinarima koji rade za internet stranicu BNS-a, za „Bunjevačke novine” kao i radijske i televizijske emisije, zatim u školama za rad sa decom. U BNS-u se nadaju da će uspeti i da odštampaju rečnik i priručnike, kao pojedinačno ili objedinjeno izdanje, ali im tek predstoji da pronađu novac za to. Međutim, dr Suzana Kujundžić Ostojić kaže da su udžbenici koji se koriste u školama već napisani po tom standardu.
Kako je rekla za sada neće tražiti da se bunjevački uvede kao službeni jezik u gradu, niti će tražiti nastavu na bunjevačkom jeziku.
Mirko Bajić, predsednik Izvršnog odbora BNS podsetio je da je još na snazi dekret iz 1945. godine kojima se Bunjevci imaju izjašnjavati kao Hrvati, te da marginalizovanje Bunjevaca kao autohtone manjine nije prestalo. Zbog toga što se pojavljuju ocene da su Bunjevci privilegovani, Bajić kaže da oni zaista traže da budu ravnopravni. Tako se na konferenciji za medije BNS-a čulo da 400 učenika koji uče bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture godišnje državu koštaju 86.000 dinara, dok neke druge manjine, čiji jezik kako je rečeno nikada nije proglašen standardizovanim, dobijaju i milion dinara. U poređenju sa hrvatskim medijima dobijaju višestruko manje novca, potom iako manjine u Vojvodini imaju svoje zavode za kulturu, Bunjevci ga nemaju, čak nemaju ni svoje prostorije, već plaćaju zakup.
Skupština Vojvodine još traži formulaciju
Prethodnih dana tvrđeno je da je stavljanje na dnevni red Skupštine Vojvodine samo pitanje pronalaženja pravne formulacije za odluku o proglašavanju ništavnom naredbe Narodnooslobodilačkog odbora iz 1945. godine o tome da Bunjevci ne postoje i da moraju da se izjašnjavaju kao Hrvati. Međutim, nema još naznaka kada će se u pokrajinskoj skupštini odlučivati o ovom pitanju.
„Izgleda da još traže pravnu formulaciju”, prokomentarisala je dr Suzana Kujundžić Ostojić, dok je Mirko Bajić dodao da Bunjevci ne odustaju od tog zahteva i da ne smatraju da on narušava bilo kakve političke odnose.
Autor: Aleksandra Isakov
Izvor: POLITIKA
Vezane vijesti:
Bunjevci ne odustaju: Traže ukidanje naredbe o nasilnoj …
Bunjevci neće da budu Hrvati | Jadovno 1941.