БАЊАЛУКА, 27. МАРТА /СРНА/ – Градска организациjа породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Бањалука покренула jе инициjативу да се, због застоjа у процесу тражења несталих Срба у БиХ, прекине свака сарадња са Међународном комисиjом за тражење несталих лица /ИЦМП/ и да се српски представници повуку из Института за нестала лица БиХ.
„Наша инициjатива подразумиjева и подношење кривичне приjаве против предсjедника ИЦМП-а Кетри Бомбергер за све оно што jе учинила према српским жртвама“, изjавио jе данас новинарима предсjедник Градске организациjе породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Станислав Бркић.
Бркић jе рекао да jе злочин не пронаћи српску жртву и фаворизовати jедне на штету других, истичући да Организациjа након формирања Института за нестала лица БиХ ниjе задовољна тражењем несталих Срба.
Он jе рекао да су поражаваjући подаци у процесу тражења несталих Срба од 2008. године, када jе Институт за нестала лица БиХ почео са радом. „За четири године рада, Институт за нестала лица БиХ jе идентификовао 3 920 жртава, од чега 92 српске националности, што jе свега два одсто“, истакао jе Бркић.
Он jе навео да осим политичког и антисрпског Суда у Хагу постоjи и Тужилаштво и Суд БиХ, коjима jе jедино потребна полуга Институт за нестала лица БиХ да остваре проjекат по коjем би у Поточарима код Сребренице намирили броj несталих Бошњака са 3 500 на 8 357 жртава.
„То jе краjње недопустиво и сматрам да власт Републике Српске и невладине организациjе не смиjу бити на то слиjепе“, истакао jе Бркић.
Он сматра да jе Влада Републике Српске обманута када jе дала подршку да се формира Институт за нестала лица БиХ, истичући да jе потребно све учинити да Институт престане са радом, jер ради против интереса српских жртава, што jе чисти злочин.
Бркић jе истакао да се Организациjа залаже за ангажовање Оперативног тима за тражење несталих лица Републике Српске у пуном капацитету, коjи jе приjе формирања Института годишње имао 350 идентификованих лица.
Он jе додао да у Спомен-костурници у Бањалуци jош има 319 неидентификованих посмртних остатака, те 29 идентификованих коjе њихове породице, нажалост, не желе због непознатих разлога преузети.
Према његовим риjечима, задатак ове организациjе jесте да се бави тражењем несталих воjника и цивила, материjалним положаjем своjих чланова и посjетама чланству.
Бркић jе рекао да од 2008. године у Бањалуци живи 61 породица коjа потражуjе тиjела своjих наjближих, а за четири године пронађена су свега четири.
„Да бисмо пронашли све нестале, треба нам jош 57 година. Оваj податак jе катастрофалан и поражаваjући за српске породице“, закључио jе Бркић.