Бивши замјеник шефа мисије војних посматрача УН за Хрватску и БиХ генерал-мајор Карлос Бранко изјавио је да га је савјест натјерала да напише књигу у којој је образложио да у Сребреници није почињен геноцид, а да је акција „Олуја“ била етничко чишћење Срба са простора Хрватске.
Овај португалски генерал, аутор књиге „Рат на Балкану – џихадизам, геополитика и дезинформација“, истакао је да је одлучио да се истином бори против наратива о геноциду у Сребреници.
„Оно чему сам био свједок на терену у много случајева било је веома различито од прича у медијима. Било ми је врло јасно да постоји званичан наратив, који се не подудара са реалношћу“, рекао је Бранко за београдску „Политику“.
Он је истакао да у Сребреници Срби, као и друге етничке групе, јесу починили озбиљне ратне злочине, али не геноцид, док је, с друге стране, у Крајини циљ хрватских власти био да се протјера цијела заједница из регије без обзира којим средствима.
„Они који нису успјели да побјегну били су брутално убијени без обзира на године и пол“, рекао је Бранко.
Он је нагласио да то потврђују чињенице када се упореди етнички баланс у ове двије регије прије и послије рата, при чему је у Хрватској српска популација малтене нестала, а Хрватска није мултинационална држава каква је била прије распада Југославије.
„Нисам ни просрбин нити антисламиста. Само покушавам да будем што је могуће неутралнији, ослањајући се на факте, а не на пригодно исконструисане чињенице“, рекао је Бранко.
Као једно од три најупечатљивија искуства на Балкану, Бранко наводи „бомбардовање“ пијаце Маркале у Сарајеву 1995. године и аматерски и непрофесионалан начин на који је одмах идентификован кривац, а без довољно поузданих информација за конзистентан закључак.
Бранко наводи да су му у сјећању остале урезане и посљедице „Олује“ 1995. године, са „црнокошуљашима“ који су учествовали у масакру беспомоћних Срба који нису успјели да побјегну и то пред равнодушном међународном заједницом, као и Сребреница, али и сви догађаји који су услиједили.
Генерала Бранка недавно је у Андрићграду угостио режисер Емир Кустурица, а, како истиче, срећан је што као консултант учествује у међународној експертској групи за развијање идеје о филму о Јасеновцу.
Књига генерала Карлоса Бранка требало би ускоро да буде објављена на српском језику у издању „Књига комерца“, а, како наводи „Политика“, чињеница да је након службе у БиХ обављао низ високих дужности у мисијама УН /Израел, Либан, Сирија, ирачко-кувајтска граница/, али и НАТО-а /Авганистан, Брисел/ његовим тврдњама даје посебну тежину.
Извор: СРНА