Bivši zamjenik šefa misije vojnih posmatrača UN za Hrvatsku i BiH general-major Karlos Branko izjavio je da ga je savjest natjerala da napiše knjigu u kojoj je obrazložio da u Srebrenici nije počinjen genocid, a da je akcija „Oluja“ bila etničko čišćenje Srba sa prostora Hrvatske.
Ovaj portugalski general, autor knjige „Rat na Balkanu – džihadizam, geopolitika i dezinformacija“, istakao je da je odlučio da se istinom bori protiv narativa o genocidu u Srebrenici.
„Ono čemu sam bio svjedok na terenu u mnogo slučajeva bilo je veoma različito od priča u medijima. Bilo mi je vrlo jasno da postoji zvaničan narativ, koji se ne podudara sa realnošću“, rekao je Branko za beogradsku „Politiku“.
On je istakao da u Srebrenici Srbi, kao i druge etničke grupe, jesu počinili ozbiljne ratne zločine, ali ne genocid, dok je, s druge strane, u Krajini cilj hrvatskih vlasti bio da se protjera cijela zajednica iz regije bez obzira kojim sredstvima.
„Oni koji nisu uspjeli da pobjegnu bili su brutalno ubijeni bez obzira na godine i pol“, rekao je Branko.
On je naglasio da to potvrđuju činjenice kada se uporedi etnički balans u ove dvije regije prije i poslije rata, pri čemu je u Hrvatskoj srpska populacija maltene nestala, a Hrvatska nije multinacionalna država kakva je bila prije raspada Jugoslavije.
„Nisam ni prosrbin niti antislamista. Samo pokušavam da budem što je moguće neutralniji, oslanjajući se na fakte, a ne na prigodno iskonstruisane činjenice“, rekao je Branko.
Kao jedno od tri najupečatljivija iskustva na Balkanu, Branko navodi „bombardovanje“ pijace Markale u Sarajevu 1995. godine i amaterski i neprofesionalan način na koji je odmah identifikovan krivac, a bez dovoljno pouzdanih informacija za konzistentan zaključak.
Branko navodi da su mu u sjećanju ostale urezane i posljedice „Oluje“ 1995. godine, sa „crnokošuljašima“ koji su učestvovali u masakru bespomoćnih Srba koji nisu uspjeli da pobjegnu i to pred ravnodušnom međunarodnom zajednicom, kao i Srebrenica, ali i svi događaji koji su uslijedili.
Generala Branka nedavno je u Andrićgradu ugostio režiser Emir Kusturica, a, kako ističe, srećan je što kao konsultant učestvuje u međunarodnoj ekspertskoj grupi za razvijanje ideje o filmu o Jasenovcu.
Knjiga generala Karlosa Branka trebalo bi uskoro da bude objavljena na srpskom jeziku u izdanju „Knjiga komerca“, a, kako navodi „Politika“, činjenica da je nakon službe u BiH obavljao niz visokih dužnosti u misijama UN /Izrael, Liban, Sirija, iračko-kuvajtska granica/, ali i NATO-a /Avganistan, Brisel/ njegovim tvrdnjama daje posebnu težinu.
Izvor: SRNA