fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Божовић: Срби у зони апартхејда

Владимир Божовић
Владимир Божовић

Положај Срба у Црној Гори је у зони апартхејда, оцијенио је предсједник Извршног одбора Матице српске у Црној Гори Владимир Божовић.

„То вјерно потврђују и статистички параметри који показује да је број Срба запослених у државним институцијама макар десет пута мањи у односу на процентуални број у укупном становништву. Да не говоримо о бруталној дискриминацији српске језичке заједнице и све већим притисцима на људе који су припадници Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори и на СПЦ као институцију“, наводи Божовић.

Он је за „Спутњик“ рекао да је Црна Гора номинално грађанска држава, али ако се у обзир узму сви параметри, она је де факто држава једног народа, црногорског народа, и у одређеној мери држава коалиционих партнера у власти, Бошњака и Албанаца.

„Што се тиче уставно-правног положаја, умјесто државе народа дефинисан је номинално-грађански концепт, али у пракси је на дјелу ситуација која улази у зону апартхејда“, оцјењује Божовић.

Он тврди да српска језичка заједница у Црној Гори не може да у образовном смислу идентификује себе, прије свега због постојања невјероватног хибрида у смислу самог назива језика у образовном систему.

„Вјеровали или не, језик се зове црногорски-српски, босански и хрватски језик. Иако су доминантни захтјеви српске језичке заједнице били да се дјеци која припадају тој заједници омогући да именују свој језик својим именом, на крају је то било онемогућено због уставно-правног насиља од стране власти, тако да тренутно имамо ову описану ситуацију“, истиче Божовић.

Он је нагласио да је положај Срба из дана у дан све гори, јер су суочени и са покушајем урушавања СПЦ – једног од стубова идентитета Срба у Црној Гори.

„Планирано је да се законом спроведе отимање имовине СПЦ, тако што би све оно што је изграђено прије 1918. године по аутоматизму прешло у руке државе. Тако би се Срби у Црној Гори заправо нашли у једној сличној ситуацији као што је недавно био случај са српском културном баштином на Космету у процесу пред Унеском“, рекао је Божовић.

Он је навео да је премијер Црне Горе Мило Ђукановић, послије прилично јасних отпора који није дошао само од СПЦ него и од осталих вјерских заједница, најавио да ће наводно влада уважити одређене елементе и прерадити тај закон.

„Међутим, ја сам и даље увјерен да се неће промијенити оно што је суштина намјере приликом идеје промјене закона, а то је отимачина имовине СПЦ“, каже Божовић.

 

Извор: srna

 

Везане вијести:

Насиље над српским језиком

Кажи оно што видиш

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: