Коалиција „1. март“ најављује нове акције у РС како би наводно заштитила повратнике. Најављују окупљања свих који се не слажу са политикама које воде СНСД и СДС
ДОК је с једне стране, половина Босне и Херцеговине – цела Српска, славила 9. јануар – Дан Републике, у Сарајеву су се утркивали у негирању овог датума, а Коалиција „Први март“ најавила је и „припрему новог програма деловања усмереног ка заштити бошњачке повратничке заједнице у Републици Српској“.
Иако је Бошњацима, повратницима у Републику Српску враћено 99,9 одсто имовине, а у Српску се вратило 250.000 Бошњака, када је у питању враћање српске имовине у Федерацији БиХ подаци су драстично другачији. У ФБиХ данас живи свега око четири одсто Срба у односу на прератних 17 одсто или свега 90.000 у односу на прератних 550.000 Срба.
Примери масовног повратка Бошњака и уживање сваког права које има и српско већинско становништво у РС су места Козлук код Зворника, Козарац код Приједора и Јања код Бијељине у којима живи око 40.000 Бошњака.
Недавно, приликом усвајања буџета РС за 2016. годину, прихваћени су готово сви амандмани бошњачке Коалиције „Домовина“ у Народној скупштини РС, а том приликом додељено је 900.000 КМ за повратак Бошњака, повећана су за 20.000 КМ средства за рад бошњачких удружења и организација цивилних жртава рата, док су средства за рад „Мерхамета“ остала на 130.000 КМ, као и ранијих година.
Ипак, бошњачки политичари најављују „нове акције“, а из Коалиције „Први март“, из које су традиционално најгласнији, сада најављују и „окупљања свих оних грађана који живе на подручју РС, а који се не слажу са политикама које воде СНСД и СДС“.
РУСИЈА: ВЕЛИКИ ПРАЗНИК
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов, који је присуствовао свечаној академији у Бањалуци поводом Дана РС, честитао је свим грађанима Српске Дан РС и крсну славу Светог архиђакона и првомученика Стефана, наводећи да је ово велики празник за Републику Српску. Иванцов је након свечаног пријема у згради Владе РС кратко рекао новинарима да му је велико задовољство што присуствује обележавању 24. годишњице проглашења Српске.
– Након дрске манифестације непоштовања одлуке Уставног суда БиХ, постаје јасно да се у овој земљи успоставља стварност кројена по мери Милорада Додика, а да ће највеће жртве таквог односа бити грађани несрпске националности у РС, али и сви који се с њом не слажу, без обзира на своју етничку или верску припадност – рекао је Един Икановић из Коалиције „Први март“ и додао да је „потребно да иступе с новом генерацијом младих политичких представника бошњачке заједнице, који ће се бавити стварним проблемима, те адекватно артикулисати захтеве повратника у приступу образовању, запошљавању, ресурсима, и реформи локалне самоуправе“.
– Све су то питања за која решења морамо изналазити у региону, где су се бројно мањинске групе избориле за положај. Право на босански језик, пропорционална заступљеност у полицијским снагама, посебна издвајања у буџетима за бошњачка и хрватска удружења, све су то теме на којима морамо радити – рекао је Икановић.
Из Владе Републике Срске одговарају да су сва права о којима прича „Први март“ у Српској испоштована, подсетивши да је приликом усвајања Закона о полицијским службеницима у РС, који је донет крајем прошле године управо усвојен амандман Коалиције „Домовина“ којим се предвиђа пропорционална заступљеност у полицији РС, а повећана су и издвајања како за повратак Бошњака, тако и за рад бошњачких удружења, што може видети свако ко погледа Буџет РС за 2016. годину.
БРОЈКЕ
250.000 Бошњака се вратило у Српску
900.000 КМ за повратак Бошњака у рс
90.000 Срба живи у Федерацији БиХ
Уље на ватру свакодневно долива и бошњачки потпредседник РС Рамиз Салкић.
Да Дан Републике Српске не прође без инцидената, на које срећом није узвраћено, побринули су се „непознати починиоци“, који су тако оштетили таблу са поруком „Добро дошли у Републику Српску“ на улазу у Српску из правца Сарајева, док су на магистралном путу Требиње – Херцег Нови пререзали гвоздени стуб и однели заставу Републике која је на њему била постављена у селу Ограде на Зупцима, само неколико сати након што је постављена.
АМБАСАДА САД И ДОДИК
Амбасада САД у БиХ апеловала је да власти у Српској направе одговарајуће измене да би будуће прославе Дана Републике биле у складу са захтевом Уставног суда БиХ који је оценио неуставним до Закона о празницима Српске и наложио Народној скупштини РС да измени спорне одредбе.
– Током 2015. године премијер Александар Вучић је указивао на улогу Србије, која као потписница Дејтонског споразума поштује суверенитет и територијални интегритет БиХ. Верујемо да Вучић схвата осетљиву природу овог догађаја након одлуке Уставног суда БиХ – саопштено је из амбасаде САД у БиХ.
Додик је прозвао америчку амбасадорку да се непринципијелно понаша и нагласио да одлука о неуставности 9. јануара никада неће бити спроведена.
– Могу само да поручим да су бесмислена саопштења америчке амбасаде када славимо наш дан. Ми поштујемо њихове празнике, могли би и они наше – истакао је Додик и рекао да га не занима одлука Уставног суда БиХ. – Нека то зна и Кормакова и сви који су је навели да нас повреди тиме што је написала, односно да је долазак премијера Вучића у Бањалуку за 9. јануар кршење „Дејтона“ – рекао је Додик.
Извор: НОВОСТИ