fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Боримо се против заборава

У целом свету 27. јануара обележен је дан сећања на Холокауст. Централна манифестација одржана је у Генералној скупштини Уједињених нација, док је једна од пратећих манифестација била изложба поводом 75 година од оснивања злогласног логора Јасеновац, која је отворена у граду Хобокен у америчкој држави Њу Џерзи.

Владимри Божовић
Владимри Божовић

Делегацију Србије у Генералној скупштини УН предводио је Владимир Божовић, саветник и специјални изасланик председника Владе Србије Александра Вућића.

Божовић је разговорао и са Генералним скретаром Уједињених нација Антониом Гутересом и замолио га да следеће године Република Србија учествује у обележавања дана Холокауста и у самој згради УН, пратећим програмом и изложбом.

Како је истакао, посебно га је импресионирала порука овогодишњег главног говорника, преживелог логораша Аушвица који је рекао да Израел и израелски народ више никада неће бити жртва.

„Отуда и то што је премијер Вучић рекао у Доњој Градини, што сам ја на неки начин поновио у Загребу и што је политика Републике Србије, да се бори против заборава, да се бори да више никада не буде Јасеновца, да више никад не буде Градине, да више никада не буде Олује. То не треба да представља било коме претњу нити увреду, већ нашу обавезу да заштитимо наш народ од злочина и да никада више не будемо жртве, као што то Јевреји са правом и поносом кажу. Тако и народ са Јасеновачким цветом, на срцу и души, нема разлога да погне главу ни пред ким и да јасно може да каже читавом свету да смо ту, да смо поднели велику жртву, да смо антифашистичка земља“, рекao je Владимир Божовић, саветник и специјални изасланик председника Владе Србије Александра Вучића.

Иначе на изложби чији је архитекта поставке био професор Иван Мангов изложене су скулптуре академских вајара Љубише Манчића и Катарине Трипковић, фотографије уметничког фотографа Вукице Микаче и цртежи академског сликара Драгана Јеловца. Кроз сва та дела се на један упечатљив начин приказују страдања у Јасеновцу, једном од најећих логора смрти у свету.

Међу посетиоцима изложбе била је и Јелена Радојчић, која је као седмогодишња девојчица спроведена у логор Стара Градишка. Током Другог светског рата у Независној Држави Хрватској убијено је 89 члана њене ближе и даље родбине.

„Мислим да је изложба одлична и да је важно што је стигла чак до Њујорка. Хвала организаторима. Ја желим да ми пратимо Јевреје, како су они сложни, јединствени, да тако и ми наставимо“, рекла је Јелена Радојчић, бивша логорашица логора Стара Градишка.

Организатори најављују да ће изложба током ове године обићи бројне градове у Србији као и у земљама региона.

Прилог Ненада Зафировића

Извор: РТС

Везане вијести:

Сузе и беле птице поред камена Јасеновца у Њујорку

Ехо јасеновачких жртава

Изложба „Јасеновац – право на незаборав” отворена у Америци

Божовић: Србија ће свим средствима бранити Србе у Хрватској …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: