fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Биста хероју са „Драве“

На гробу jунака Априлског рата Александра Берића у белегишу постављено достоjно обележjе

Официри Речне флотиле одаjу почаст капетану Берићу

Официри Речне флотиле одаjу почаст капетану Берићу

ГРОБ Александра Берића, хероjа Априлског рата 1941. године, jединог команданта речног брода коjи jе пружио достоjан отпор окупатору и коjи jе одбио да напусти своj монитор „Драва“ када jе тонуо, достоjно jе обележен. На његовом гробу у Белегишу, месту 90 километара од потонућа, на чиjу плажу га jе Дунав избацио после неравноправне борбе са немачким бомбардерима, и где jе пре 74 година у таjности сахрањен, постављена jе његова биста.

Биста на гробу хероjа, чиjе име носи и касарна Речне флотиле Воjске Србиjе у Новом Саду, нашла се ту захваљуjући залагању официра ове jединице, локалне самоуправе у Белегишу, сремскокарловачког ваjара Ђорђа Лазића Ћапше, али и каменорезца Горана Јазића, чиjи jе деда Славко, 1941. године, ризикуjући своj живот, са групом сељана сахранио Берића.

А прича о подвигу, коjа jе готово пола века била заборављена, почела jе првих дана Априлског рата, када се монтор „Драва“, jедан од четири брода овог типа у морнарици Краљевине Југославиjе, затекао на положаjу недалеко од Бездана, на граници са Мађарском.

Биста Александра Берића

Већ првог дана рата, 6. априла, натерали су у бег четири мађарска ратна брода, пошто су два тешко оштетили. После тога, напали су их авиони. Нападе из ваздуха успешно су одбиjали, а штитили су и прегруписавање пешадиjских jединица. Воjска и држава, међутим, већ су биле на коленима. Капетан Берић jе изгубио везу са надређеном командом и одлучио jе, у ноћи између 11. и 12. априла, да се бродом упути према Новом Саду. Мало jе недостаjало да своjу намеру оствари.

У седам часова и петнаест минута, открили су га нацистички авиони. Дата jе узбуна, а Берић jе наредио да се на броду истакне jугословенска застава. Четири групе од по три авиона, „jункерс 87“ – „штука“, почеле су напад. Седамдесет шест чланова посаде „Драве“ узвратило jе ватром. Вожњом у цикцак покушавали су да избегну бомбе, али Дунав jе на том терену врло узан. У борби коjа jе траjала пола сата, оборено jе 12 авиона. Брод jе, међутим, тешко оштећен бомбама и почео jе да тоне. Преживели чланови посаде, њих десетак, напустили су га тек пошто jе капетан Берић то наредио. Краљевски брод „Драва“ потопљен jе пре тачно 69 година, у Априлском рату, на 1287. километру Дунава, недалеко од села Челарево. Капетан Берић поделио jе судбину са бродом коjим jе командовао. Потонуо jе са њим, поздрављаjући заставу.

Макета монитора Драва

Макета монитора Драва

Извор: НОВОСТИ

 

Везане виjести:

Отишао и последњи Дражин равногорац – Jadovno 1941.

данас 70 година од нацистичког бомбардовања … – Jadovno 1941.

Годишњица бомбардовања Београда – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: