Beograd — Rijaset IZ u BiH optužio je evropske parlamentarce Doris Pak i Bastijana Beldera za ekstremizam i vođenje propagandnog rata protiv bosanskih muslimana.
„Ti ekstremistički stavovi, pod plaštom borbe protiv samo njima znane islamske i muslimanske pretnje Evropi, odgovorni su za teške patnje, zločine i masovna stradanja muslimana Bošnjaka, uključujući i genocid“, poručuju iz IZ.
Ova reakcija usledila je posle najave da spoljnopolitički komitet Evropskog parlamenta priprema rezoluciju kojom će pozvati IZ da se jasno negativno izrazi o jačanju vehabizma u BiH.
IZ odgovara Pakovoj i Belderu da šire predrasude i javno nepoverenje prema muslimanima, da ih omalovažavaju i čak prizivaju na progon muslimana zbog predrasuda, mržnje ili neodgovorne politike.
Uz ocenu da su srpski lobisti i plaćenici predsednika Srpske Milorada Dodika, muslimanski verski vrh iz Sarajeva poručuje i evropskim parlamentarcima da svojim izjavama vređaju „žrtve genocida“.
Rijaset IZ odbacio je optužbe za vehabizam, kao i ranije optužbe za islamski fundamentalizam i islamski terorizam i izrazio sumnju da bi nova rezolucija „mogla biti nagoveštaj novog političkog zaokreta koji u Evropi neće tolerisati drugo i drugačije“.
Posle teza o „žrtvi“ i „genocidu“, muslimanski verski vrh u Sarajevu sada upotrebljava i novu tezu o „inkviziciji“, koju je ranije uputio Katoličkoj crkvi, a sada i Evropskom parlamentu, odgovarajući na kritike zbog jačanja vehabizma u BiH.
Osim toga, reis IZ u BiH Mustafa Cerić u petak je ponovo stao u zaštitu Bošnjaka optuženih za ratne zločine u logoru „Silos“ i pozvao bošnjački narod da se „probudi“ i da „ne čeka da ih jednog po jednog odvode“.
„Probudi se, moj narode, i nemoj čekati da jednog po jednog odvode, pa kad nas sve odvedu da tek onda shvatimo da je trebalo braniti slobodu i pravo svoga brata, kako bismo sačuvali svoju vlastitu slobodu i pravo“, rekao je Cerić vernicima u džamiji u Hadžićima, prenela je Srna.
Cerić je ponovo zatražio da se uhapšenim Hadžićanima osumnjičenim za zločine u „Silosu“ „odmah i bezuslovno omogući odbrana sa slobode“.
„Silos“ je bio mučilište za više od 600 Srba, od kojih 24 nije dočekalo oslobađanje. Među ubijenima je bilo žena, dece i starijih od 80 godina. Logor je formiran početkom rata 1992. godine, a zatvoren je 27. jauara 1996, dva meseca posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Zbog zločina u „Silosu“ uhapšeno je osam Bošnjaka.