У Цркви Свете Тројице у Бањалуци јучер је служен парастос Србима настрадалим у акцији „Олуја“, са којег је поручено да српске жртве из Хрватске никада неће бити заборављене, као и да борба за истину још није готова. Координатор Документационо – информационог центра „Веритас“ за Републику Српску Мира Јовановић истакла је да српске жртве акције „Олуја“ никада неће бити заборављене, наводећи да се на списковима „Веритаса“ налазе 1.962 жртве које се воде као нестали или мртви.
Она је нагласила потребу да институције БиХ покрену правни поступак против оних који су гранатирали колоне избјеглица дубоко на територији БиХ, на Петровачкој цести, гдје је страдало и четворо дјеце.
„У Хрватској има 413 локација на којима су закопани људи, а годинама се не ископавају њихови посмртни остаци. На судској медицини у Загребу – Шалати налазе се посмртни остаци 263 лица који чекају на идентификацију“, рекла је Јовановићева и запитала зашто се толико чека.
Она је нагласила да потомци жртава имају право да то сазнају да би достојно сахранили своје најмилије.
Јовановићева сматра да ослобађање хрватских генерала Анте Готовине и Младена Маркача неће бити коначно, јер Готовини треба да се суди за акцију „Маестрал“ почињену код Мркоњић Града.
„Позивам релевантне институције које одлучују о томе у Републици Српској, али и у БиХ, да обаве тај посао и да не допусте да породице чекају на суђења годинама“, каже Јовановићева.
Она је нагласила да држава Хрватска треба да заштити Србе који су остали у Хрватској, као своје грађане, и да не дозволи нападе на њих.
Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић рекао је да су у Хрватској прошли дани еуфорије изазване ослобађањем хрватских генерала, те да се могу чути „увијене“ изјаве да се Хрватска мора суочити са злочинима и истином.
„То су рекли и стручњаци који прате ово питање, а који очекују да ће доћи до процесуирања и да тешки дани долазе за Хрватску, ако буде правилан однос Европске комисије и Европе према злочинима и свему што се догађало у ратном периоду од 1991. до 1995. године“, рекао је Велимировић.
Он је навео да је на простору Хрватске током рата погинуло око 9.000 Срба, а само у акцији „Олуја“ око 2.000, нагласивши да Хашки трибунал то не уважава и да за овај суд те жртве не постоје.
Велимировић сматра да је 27 милиона евра, колико је Хрватска утрошила за одбрану генерала, било „исплативо“.
„Тај износ је далеко већи, посебно у задње вријеме када се лобирало и када се ишло према Америци. Не заборавите да је главни шеф одбране Готовине американац, бивши тужилац. Лобирање је опште позната ствар и, нажалост, онај ко има више новаца, купује и истину. Ми још нисмо у тој ситуацији и зато овако и пролазимо“, рекао је Велимировић.
Драган Гарић из Глине сматра да је ослобађајућа пресуда хрватским генералима велика неправда према читавом српском народу, који је звјерски протјеран са својих огњишта.
„Када сам чуо да су хрватски генерали ослобођени, био сам неизмјерно тужан, а и сада се тако осјећам. Не могу то изразити ријечима“, рекао је Гарић.
У близини цркве у којој је служен парастос, на стаблима и објектима залијепљени су плакати са сликама судија Хашког трибунала и натписом „Срам вас било“, као и ликом Анте Павелића и годинама 1941-1945, те Фрање Туђмана са годинама 1991-1995, те натписом“Срам вас било“, као и ликом Анте Павелића и годинама 1941-1945, те Фрање Туђмана са годинама 1991-1995, те натписом „Хаг 2012“.