Драган Грујић: Сусрет Истока и Запада
у богословљу хрватских контроверзиста 18. вијека
Из Предговора аутора
Књига коју читалац има пред собом представља ентузијастичну жељу аутора да се, по ко зна који пут у историји, отворе недоречена и спорна питања која вијековима нарушавају јединство Цркве, у нади да ће се указујући на њих на овакав начин, родити жеља за њиховим одговорима у Истини.
Теме које се обрађују могу се окарактерисати као својеврстан лавиринт и путоказ у хришћанску иницијацију, подијељену и анализирану кроз спорна и контроверзна питања о Крштењу, Миропомазању и Евхаристији – између Римокатоличке и Православне цркве на овим просторима. Као повод писања ове књиге представљени су хрватски литургичари и контроверзисти 18. вијека, који су кроз многе своје објављене радове дали иницијативу и разлог да се више и детаљније пише о спорним богословским питањима између двије цркве.
Њихово богословље и „мисионарски рад“ у оквирима Римокатоличке цркве у Хрватској нису могли остати непримјећени, напротив, били су препознати од православних као пут у унију, на коју је требало реаговати и дати адекватан одговор.
Књига је подијељена у шест поглавља, које свако за себе доноси и отвара нову контроверзу која је била и јесте вишевијековни повод несугласица између цркава Истока и Запада.
Ова књига у својој основи не претендује ни на какву узвишену позицију црквеног учитељства, него представља плод личног трагања за одговорима.