fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Бан предосетио своју погибију

Етнолог Миодраг Алексић чува документе о сину Бранислава Нушића. Написао је опроштајно писму оцу и вереници

Страхиња, Бан Нушић
Страхиња, Бан Нушић

За четири деценије рада етнолог Завичајног музеја у Јагодини Миодраг Алексић дошао је до разних занимљивих списа, докумената и фотографија. Али најпоноснији је, каже, на писмо Страхиње Бана Нушића, сина највећег комедиографа Бранислава Нушића, који је погинуо у Колубарској бици. Фотокопију писма и Банову фотографију преузео је из ауторског филма „Ага“ редитеља Драгослава Лутовца.

– Као да је предвидео своју смрт, Бан је написао опроштајно писмо оцу и вереници у Скопљу. На полеђини је била порука за онога који га буде нашао мртвог. „Зовем се Страхиња Нушић. Свршени сам матурант, рођен у Београду. Породица ми станује у Скопљу. Кумановска улица број један. Молим да извести моју породицу где сам погинуо, кад и на ком месту сахрањен. Унапред благодаран“ – написао је Страхиња – каже етнолог Алексић.

Он додаје да је Бан био један од 400 погинулих каплара у Колубарској бици од 1.300 добровољаца Скопског ђачког батаљона.

Он додаје да је Нушић био конзул у Скопљу и да је могао да га спасе, али су га осећање части и синовљев патриотизам спречили у томе. Иако је био рањен и враћен у Скопље, Бан је поново стао на браник отаџбине. Његов отац је, због инсистирања супруге, отишао у Крагујевац у Врховну команду не би ли међу високим официрима нашао пријатеље који ће се постарати за безбедност њиховог сина. Наишао је на регента Александра, али на његово питање да ли му нешто треба, одговорио је одречно. Кад се вратио у Скопље, рекао је: „Могао сам да га извучем и – нисам могао“.

– Нушићеве комедије вероватно су највише игране у Јагодини, па је ред да се сетимо његове честитости и храбрости његовог јединог сина. Поготову што је своју величину показао тиме што је превазишао лични бол и после те велике личне трагедије напише најбоље комедије и постане највећи комедиограф – вели Алексић.

АУСТРОУГАРСКИ ЛЕТАК

ЕТНОЛОГ Алексић чува и летак из завештања Бранислава Нушића у време када се преко Албаније повлачио да би стигао на Крф. Реч је о летку који су Аустроугари из авиона бацали српским војницима.

Аутор: Зорица Глигоријевић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Колубарска битка | Јадовно 1941.

Битка у којој је Мишић извео тактику за уџбенике | Јадовно 1941.

Срце у јунака протерало окупатора преко Дрине

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: