Већина у Уставном суду БиХ одавно већ под патронатом најјаче бошњачке странке. Двоје судија Уставног суда БиХ из реда Бошњака, вишегодишњи чланови СДА
ОДЛУКА Уставног суда БиХ да је члан Закона о празницима РС који говори о 9. јануару као Дану Републике Српске неуставан и да Народна скупштина РС у року од шест месеци тај закон мора да усагласи са Уставом БиХ, скувана је у кухињи СДА, под стручним надзором Бакира Изетбеговића, а Уставни суд БиХ је само потврдио, кажу саговорници “Новости”.
– Оваквом одлуком Уставни суд БиХ наставио је лакрдијашки приступ, јер већ годинама доноси одлуке на штету ентитета, пре свих Републике Српске, а који се не могу испоштовати, јер задиру у Устав РС – кажу наши саговорници.
За последњу срамну одлуку гласало је троје страних судија, Тудор Пантиру из Молдавије, Маргарита Николовска из Македоније и Констанса Гру из Немачке. Поред њих руку су, наравно, подигли и представници Бошњака у Уставном суду БиХ, судије Сеада Палаврић и Мирсад Ћеман. Против су биле судије Златко М. Кнежевић и Миодраг Симовић, представници српског народа и Валерија Галић, судија из реда хрватског народа, док други судија Хрцат, Мато Тадић, због болести није био на седници.
Прегласавање које су спровели странци и Бошњаци заједно, није изнедило званичнике у Српској, поготово јер је познато да су судије Сеада Палаврић и Мирсад Ћеман, вишегодишњи чланови Странке демократске акције и као такви су и дошли и Уставни суд БиХ.
Сеада Палаврић је 2002. године изабрана за потпредседницу СДА, а Ћеман је такође годинама био у главним органима ове странке. Обоје су, иначе, били посланици у Парламенту БиХ између 2002. и 2005. године.
Бошњачке судије су само одиграле како им је Бакир Изетбеговић, њихов шеф, наредио да ураде, кажу саговорници “Новости”.
Душанка Мајкић, посланик СНСД, у Парламенту БиХ каже да су бошњачке судије Ћеман и Палаврић продужена рука Изетбеговића у Уставном суду БиХ и то се види по одлукама.
– Али, страшно је и да су судије које долазе из Европе, а које би морале да имају прави критеријум, да знају да овакве одлуке иду на штету Републике Српске и да су против Устава РС, гласали као и Бошњаци. Странци се очигледно нису ни потрудили да од домаћих судија науче како треба пре свега доро радити посао и у корист свих народа који живе у БиХ – истиче Мајкићева.
Она каже да се и одлуком око Дана Републике Српске само наставила деградација Уставног суда БиХ, што у Европи не могу да схвате да један Уставни суд БиХ доноси одлуке које се не могу применити.
– БиХ је земља која има више од 100 пресуда Уставног суда а које нису имплементиране, јер су одлуке политички мотивисане и нису у складу са законима. Њихов рад није регулисан законом, већ правилима који они сами себи прописују – истиче Мајкићева.
Др Ненад Стевандић, потпредседник Народне скупштине РС, каже за “Новости” да су стране судије заједно са бошњачким у Уставном суду БиХ одиграле по нотама Бакира Изетбеговића и донеле одлуку о неуставности 9. јануара као Дана Републике Српске.
– За представнике институција РС и и представнике РС у заједничким институцијама сада је најбитније да поштују Декларацију у којој се наводи да Дан Републике неће бити укинут, чак и ако Уставни суд БиХ овај републички празник прогласи неуставним. То је сада за све политичаре из Српске најбитнији документ – истиче Стевандић.
ПЛАТЕ
СУДИЈЕ Уставног суда БиХ својом интерном одлуком повећале су прошле године плате. Сада је основна плата судије у тој институцији 4.866 КМ, а раније је била 4.200 КМ. Поред плате судије добијају и регрес у висини од 2.433 марака. Ова највиша судска инстанца у држави има девет судија, па ће за њихов регрес сада бити потребн укупно 21.897 КМ.
ИЗЕТБЕГОВИЋ ПРЕДЛОЖИО АРАНЂЕЛОВДАН ЗА ДАН СРПСКЕ
БОШЊАЧКИ члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић “заслужан” је што је Уставни суд БиХ прихватио апелацију о оцени уставности закона о празницима Републике Српске и то оне одредбе која се односе на 9. јануар – Дан Републике Српске, што је и крсна слава многих православаца који тога дана обележавају Св. архиђакона Стефана.
Изетбеговић је након одлуке Уставног суда БиХ изјавио да не би имао ништа против да Република Српска слави свој Дан 21. новембра. Бакир очигледно не зна да овог датума Срби у Републици Српској славе крсну славу Св. архангела Михаила, у народу познатог као Аранђеловдан, што је и крсна слава првог председника Републике Српске Радована Карађића, који се налази у Хагу.
Иначе, 21. новембар у Републици Српској је државни празник који се обележава као сећање на дан кад је донесен Дејтонски споразум, кад је Република Српска призната као један од два равноправна ентитета у БиХ. Тога дана 1995. године успостављен је мир на овом простору, тога дана посебно је свечано било у Министарству унутрашњих послова, које га обележава и као свој дан.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Уставни суд БиХ понизио и увриједио српске жртве рата
Борци ће масовно обиљежити 9. јануар
Закон о празницима Српске проглашен неуставним