fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Apsurdi rata kroz objektiv

U Zagrebu otvorena izložba fotografija „Lekcije iz ’91.“, čiji su autori sa prostora svih republika SFRJ. Dragica Zgrabec: Sve protagoniste novih svađa u regionu dovesti na ovu izložbu

Oluja: Fotografija Z. Jovanovića, fotoreportera „Novosti“
Oluja: Fotografija Z. Jovanovića,
fotoreportera „Novosti“

Izložba „Lekcije iz ’91.“ kustosa Sandre Vitaljić u galeriji „Zvonimir“ kao da je došla u idealno vreme, kada se na prostorima bivše SFRJ opet bude „duhovi prošlosti“ i kada je i te kako potrebno podsećati koliko je nesreće za sve narode na ovim prostorima bilo tih godina.

– S obzirom na novo dizanje granica, nacionalizam i ksenofobiju posle izbegličke krize, želeli smo da podsetimo na vreme raspada Jugoslavije i ono što je nacionalizam doneo na ovim prostorima. Čini se da od osamdesetih do danas nismo mnogo naučili ni mi u regionu, u kojem opet svedočimo pogoršanju odnosa između komšija koji su nekad bili u ratu – kaže Sandra Vitaljić, koja je nedavno objavila i knjigu „Rat slikama, savremena ratna fotografija“, nakon doktorata u Pragu.

Sama izložba ne daje nikakve odgovore ni o „krivcima“ za ratove na ovim prostorima, pa mnogi kažu da su izložene i fotografije koje ni danas nisu dobrodošle u nekim sredinama gde su nastale. Među trideset i tri autora koji izlažu osmoro je iz Srbije. Izložene su fotografije urađene na prostorima gde su se devedesetih vodili sukobi, „na svim stranama“, od Slovenije do Hrvatske, od BiH do Kosova. Na fotografijama su deca u ratnim uniformama, nesrećne žene koje su preživele silovanja, vojnici sa svih strana, od Vukovara do Dubrovnika, od Sarajeva do Prištine.

– Fotografija može da bude opasna u ratu, gotovo kao oružje, ali se dalje „vidi“ – napisao je neko u knjigu utisaka.

Izložba je otvorena u sklopu Međunarodnog festivala fotografije „Organ vida“ i pod pokroviteljstvom Društva za evropsku savest iz Maribora. Zijaf Gafić izložio je fotografije sa otkopavanja masovnih grobnica, Milomir Kovačević ciklus „Mali vojnici“, a Nina Berman slike žrtava silovanja. Uz neke fotografije objavljeni su i novinski tekstovi da se vidi kontekst kada su i pod kojim okolnostima nastale, a priređivači izložbe ističu da su izložene fotografije „sa svih zaraćenih strana“.

Gardista: Fotografija Božidara Vukićevića
Gardista: Fotografija Božidara Vukićevića

– Da su izložene fotografije samo sa jedne strane, to bi ugrozilo objektivnost – kaže Sandra Vitaljić, koja je i profesorka na Akademiji za dramsku umetnost, a među izlagačima je i nekoliko inostranih autora, poput Nine Berman.

Izložba prvi put u tako velikom broju okuplja fotografe iz celog regiona, pokazuje njihov veliki talent, ali i otvara mnoga pitanja poput onog po kojem se kriterijumu u medijima biraju fotografije za objavljivanje.

Lekcija: Dečak u uniformi
Lekcija: Dečak u uniformi

– Za vreme ratova na ovim prostorima nagledali smo se svega i svačega, ali ove fotografije kao spoj umetnosti i dokumentaristike bolje i više govore o apsurdu rata i sukobima na Balkanu od bilo čega drugog. Trebalo bi sve protagoniste novih svađa u regionu dovesti na ovu izložbu – kaže Dragica Zgrabec iz Zagreba, uz predlog da izložba ode u sve gradove bivše Jugoslavije i da je vide i školska deca.

VOJNA GALERIJA

Galerija „Zvonimir“ je u sastavu Ministarstva odbrane Hrvatske, a godišnje priredi petnaestak izložbi. Smeštena je u Bauerovoj ulici, prekoputa zgrade u kojoj stanuje hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

Autor: J. Kerbler

Izvor: NOVOSTI

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: