fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Апел упућен премијеру Вучићу: Опстанак српске Херцеговине није могућ без помоћи Србије

Замјеник предсједника Координационог одбора свих херцеговачких удружења у Србији Светозар Црногорац обратио се писмом премијеру Србије Александру Вучићу са молбом за састанак са делегацијом састављеном у име 14 херцеговачких удружења који су регистровани у Србији. У писму је јасно изражена жеља да Србија економски оснажи Херцеговину.  

pismo-svetozara-crnogorca-vladi-srbije

Светозар Црногорац у писму апострофира да би требало промјенити досадашњу праксу да се Херцеговина снабдјева највише робом произвођача из Хрватске, преко предузећа из западне Херцеговине  (храна, пиће, одећа, аутомобили, механизација……)  а  оно мало што долази из Србије опет углавном стиже преко западнохрватских фирми. Тај тренд се мора променити и снабдевање Херцеговине усмерити директно на Србију, тако да  нема потребе да се иде у Мостар или Чапљину и тамо оставља тешко зарађени новац..

Из писма преносимо неколико конкретних предлога који би били значајни за помоћ и опстанак српске Херцеговине.

– Владе Србије би могла да донесе акт којим се препоручује да српске фирме из Србије за пласман својих производа у БиХ траже партнере и овлаштене заступнике пре свега у Републици Српској, у овом случају у Херцеговини, а не у Федерацији, како је до сада била пракса. Потребно је изградити најмање један дистрибутивни центар, па да производи из Србије дођу у Херцеговину, без посредника из Федерације.
Ово је и један од закључака са састанка херцеговачких удружења са Одбором за дијаспору и Србе у региону одржаном у мају прошле године. 

– Од капиталног значаја било би да Србија финансијски помогне  поправку и доградњу магистралног  пута Ужице-Вишеград -Требиње-Херцег Нови,  јер је то најкраћи пут до мора из Србије, а  пролази кроз подручја која су изразито орјентисана и везана за Србију. Посебно важи за дионицу  пута од Фоче до Тјентишта, ( дужине 30-ак км) , којa je у овом тренутку  најпроблематичнијa.

– Повезивањем надлежних министарстава заједнички инвестирати у хидроцентрале и вјетро паркове, који су један од значајнијих а потпуно неискориштених потенцијала Херцеговине.

– Хрватска више од двадесет година финансијски помаже Западну Херцеговину и има планирана средства у буџету намењена за подршку хрватским општинама у Западној Херцеговини. Све је већи број наших људи који су приморани да надничаре код Хрвата. Било би идеално да Србија пронађе бар минимална  средства у свом буџету намењену за помоћ српској Херцеговини.

– Завршетак градње Саборног храма Свете Тројице у Мостару , чију обнову Србија  већ помаже,  анимирао би дио српског народа да се врати у Мостар на лијеву обалу Неретве, која је најплоднији део Херцеговине.

– Очекујемо да Скупштина Републике Србије усвоји Декларацију о извршеном геноциду над српским народом у Независној држави Хрватској од стране усташког покрета (Хрвати и муслимани) у периоду 1941-45. Наш предлог је предат Скупштини Србије.

– Позивамо Вас да 06.августа 2017. године посјетите село Пребиловце као највеће херцеговачко стратиште и тиме дате лични допринос у презентовању истине о најстрадалнијем селу у Европи у Другом свјетском рату. На иницијативу СНД Пребиловци, а посредством замјеника предсједника скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодрага Линте и државног секретара за спорт Предрага Перуничића покушавамо наћи рјешење за градњу спортског игралишта у овом селу.  Постоје још бројни начини којим би се могло помоћи српским повратницима који су велика нада за укупан опстанак Срба у Долини Неретве. 

– Сматрамо да  Тужилаштво Републике Србије за ратне злочине треба напокон да реагује на кривичну пријаву која се односи на ратне злочине почињене у Долини Неретве 1992. а које је Тужилаштву  Србије и БиХ поднијело још 2008. године Српско Национално Друштво Пребиловци.

– Сматрамо да у повезивању Херцеговине и Србије до сада нису направљени запажени резултати. Без жеље да учествујемо у кадровској политици, сматрамо да је потребно оснажити рад конзулата Републике Србије у Мостару. 

извор: Слободна Херцеговина

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: