PRIJEDOR, 31. MARTA – Banjalučka kancelarija UNHCR-a pozvala je danas bivše nosioce stanarskih prava iz Hrvatske, koji borave na teritoriji BiH, da se što prije ispune anketu o položaju i potrebama i da ne čekaju posljednji dan.
„Do danas se u cijeloj BiH prijavilo 310 porodica nosilaca stanarskih prava, što smatramo da je mali broj. Naši ljudi često čekaju posljednji trenutak, te stoga apelujemo da se prijavljuju već sada da bi se izbjegle gužve jer sama procedura popunjavanja obrazaca traje od 15 do 20 minuta“, rekla je Srni službenik banjalučke kancelerije UNHCR-a Olga Femić.
Prema njenim riječima, najveći broj izbjeglica iz Hrvatske koji žive u Republici Srspkoj /RS/ nastanjen je u prijedorskoj i banjalučkoj regiji, odnosno njih 85 odsto živi na području od Prnjavora do Novog Grada, te se tu i očekuje najveći broj prijava.
„Bitno je naglasiti da ne postoji teritorijalna nadležnost, odnosno da se svaki nosilac stanarskog prava u Hrvatskoj može prijaviti i anketirati bilo gdje da se zatekne u BiH“, poručila je Femić.
Prijedorska kancelarija Udruženja „Vaša prava“ anketiranje obavlja svakog radnog dana od 8.00 do 16.00 časova. Ova kancelarija, osim Prijedora, pokriva i opštine Kozarska Dubica, Novi Grad, dok terenska kancelarija UNHCR-a Banjaluka pokriva preostale tri opštine prijedorske regije Kostajnica, Oštra Luka i Krupa na Uni.
„Nosioci stanarskih prava iz malih rubnih opština Oštra Luka i Krupa na Uni ne moraju nigdje putovati da bi se prijavili i popunili anketu, nego je dovoljno da se prijave telefonom prijedorskom Odsjeku Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica RS i mi ćemo doći na njihove kućne adrese“, pojasnila je Femićeva.
U Novom Gradu anketiranje će se obavljati svakog ponedjeljka plus 13, 14. i 15. aprila, u Kozarskoj Dubici svake srijede, a u Kostajnici 12. aprila.
Registracija bivših nosilaca stanarskih prava iz Hrvatske počela je 15. marta, a rok za prijavljivanje ističe 15. aprila. Anketiranje u RS provode Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS u saradnji sa Udruženjem „Vaša prava“ i UNHCR-om. Sve informacije građani mogu dobiti putem telefoina 051 259 280.