fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

АНТИФАШИСТИЧКА ЛИГА ХРВАТСКЕ ОДАЛА ПИЈЕТЕТ УБИЈЕНИМ СРБИМА

Парастос страдалим Србима у глинскоj православноj цркви

Парастос страдалим Србима у глинскоj православноj цркви

Антифашистичка лига Хрватске одала jе пиjетет убиjеним Србима из Глине и села некадашњег котара Вргинмост, а комеморациjа поводом обиљежавања 74 године од усташких злочина одржана jе у Цркви рођења Пресвете Богородице у Глини, на мjесту некадашње православне цркве у коjоj су од jула до августа 1941. године усташе убиле готово 1.000 мушкараца из тог краjа.

Парастос jе предводио свештеник Српске православне цркве Слободан Дракулић, а положене су и руже испред Спомен-дома изграђеног 1969. године, саопштено jе из Антифашистичке лиге Хрватске.

Представник Антифашистичке лиге Драго Пилсел напоменуо jе да су „света мjеста“ повезана обиљежjима вjере, завjета и ходочашћа. „Ваљало би да мjесто Цркве Пресвете Богородице у Глини добиjе значење коjе заслужуjе, како у свиjести, тако и у историjи“, поручио jе Пилсел.

Он jе рекао да су размjере злочина коjи се догодио на овом мjесту понекад умањиване, а понекад увеличаване, али jе додао да се злочиначки карактер догађаjа не може негирати, умањити или избрисати.

„Овдjе су се догодиле геноцидне радње коjе су имале за циљ брисање Срба са овога простора. Овдjе су у посљедњем рату страдали и Хрвати. Зато нам jе потребан диjалог, а он се мора темељити на истини“, поручио jе Пилсел.

На мjесту некадашње православне цркве у Глини 1969. године изграђен jе Спомен-дом у коjем jе била изложена архивска грађа о почињеним злочинима.

Ову установу власти су непосредно након хрватске воjне акциjе „Олуjа“ преименовале у „Хрватски дом“, а то име и данас носи.

Исте године уништено jе и спомен-обиљежjе на коjем су се налазила имена 1.564 жртве из Глине и околине коjе, упркос залагању активиста, jош ниjе обновљено.

Чланови Антифашистичке лиге Хрватске придружили су се дугогодишњим апелима и инициjативи да се Спомен-дому врати његово старо име, те да обjекат буде враћен своjоj првобитноj намjени – сусрету свих Глињана и Глињанки, те комеморациjи jедног од наjтежих тренутака у хрватскоj историjи.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Календар геноцида: 28. jул 1941. – Свjедочење: Љубан Једнак …

Комеморациjа жртвама усташког злочина у Глини – Jadovno 1941.

Забрана парастоса у Глини, наставак НДХ политике – Jadovno …

Глина – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: