ЗАГРЕБ, /СРНА/ – Бивши командант одбране Пакраца Драгутин Андрић изjавио jе данас у наставку суђења Томиславу Мерчепу да у Пакрачкоj Пољани ниjе видио заробљенике, али jе чуо за упаде у куће, одвођења и нестанке српских цивила, те за пљачку имовине. Свjедок Андрић jе командовање одбраном Пакраца преузео краjем септембра 1991. године када jе на том подручjу „владало безвлашће“.
Почетком октобра командант зборног подручjа Бjеловар Мирослав Јерзечић jавио му jе да у Пакрачку Пољану долази специjална jединица МУП-а над коjом неће имати никакве надлежности, те му jе изричито забрањено миjешати се у њихов рад.
По доласку jединице упознао jе Мерчепа коjи му jе рекао да jе његова jединица под командом МУП-а и да jе добио задатке „од врха“.
Њени припадници имали су нове маскирне униФорме с полициjским ознакама, аутоматско оружjе и лаке минобацаче, те су на свjедока оставили утисак да jе риjеч о модерно опремљеноj jединици коjа може врхунски одрадити воjне задатке.
„На мене су оставили позитиван утисак и на неки начин су ме импресионирали“, рекао jе Андрић, коjи jе одмах на почетку Домовинског рата као пуковник ЈНА прешао на хрватску страну.
Он jе потврдио да са оптуженим Мерчепом ниjе имао отворених сукоба, али да су му неки припадници његове jединице вербално приjетили, а jедном приликом чак и оружjем.
Присjетио се да му jе у jедноj акциjи припадник Мерчепове jединице по надимку Поп, коjи се „наметао као први до Мерчепа“, заприjетио оружjем да мора из тенка гађати торањ православне цркве, али ниjе му познато да ли jе Мерчеп за таj инцидент знао.
Андрић jе посвjедочио да jе Поп jедном приликом дошао у Јању Липу и на наговор новинарке ХТВ-а из Бjеловара Ане Мудрић минобацачима гађао двор православног свештеника.
„Новинарка ми jе касниjе испричала да jе то тражила како би се видjело да су наше jединице еФикасне“, рекао jе свjедок.
Ана Мудрић jе као новинарка ХТВ-а у октобру и новембру 1991. често разговарала с Мерчепом, а на суђењу jе у два наврата посвjедочила да се у Пакрачкоj Пољани знало да jе Мерчеп „главни човjек“.
Мерчепу jе замjерио jер му jе jедном приликом рекао да „постоjе меки Хрвати коjи се боjе направити неке ствари“, а у коjе jе уброjао и њега, те „тврди Хрвати коjи ће добити рат“.
Свjедок тврди да се њему лично нико ниjе пожалио на Мерчепа и његову jединицу, али чуо jе приче о одвођењу људи и претрагама кућа о чему jе извиjестио команду из коjе му jе речено да су све примили к знању, након чега он више ниjе могао провjеравати шта jе с тим.
Суђење ће бити настављено 30. августа извођењем доказа коjи до сада нису били проведени, а потом jе за 11, 12. и 13. септембар предвиђено свjедочење Јосипа Манолића, Живка Јузбашића, бивших „мерчеповаца“ Синише Римца, Игора Миколе, Мирослава Баjрамовића те бившег заточеника у Пакрачкоj Пољани Бранка Велагића.
Он jе с бившим кутинским таксистом Николом Пелешом био присиљен да копа jаму у коjу jе бачен пред њима ликвидирани Александар Антић. Убице нису видjели jер jе, како су раниjе свjедочили, била ноћ и били су у страху.
Мерчеп се на данашње рочиште први пут поjавио са слободе jер му jе краjем прошле седмице због његовог здравственог стања и немогућности затворске болнице да му пружи примjерену љексрку бригу укинут притвор у коjем jе, како jе данас навео, „ни крив ни дужан“ био протеклих седам мjесеци.