fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

АНАЛИЗИРАТИ ЗАКОН О НЕСТАЛИМ ЛИЦИМА БиХ

NESTALI.jpg

САРАЈЕВО,(СРНА) – На састанку делегациjа Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске са представницима Српске у Парламентарноj скупштини БиХ закључено jе да се изврши детаљна анализа примjене Закона о несталим лицима БиХ.

„Закључено jе да представници из Српске у наредним данима изврше детаљну анализу примjене овог закона, jер он ниjе примjењен, а ниjе успостављена ни централна евиденциjа несталих“, рекао jе предсjедаваjући Клуба српских делегата у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Сташа Кошарац.

Кошарац, коjи jе и шеф Координационог тима Владе Српске за истраживање ратних злочина и тражење несталих лица, истакао jе да Савjету министара БиХ треба упутити инициjативу да донесе одлуку о суспензиjи постоjећег Управног одбора /УО/ Института за тражење несталих лица БиХ и да што приjе распише конкурс за избор новог УО.

„Мислим да ћемо у наредном периоду имати стручну расправу у вези са законом о несталим лицима, како би се на квалитетниjи начин припремили и упустили у измjену закона о несталим лицима у БиХ, jер овакав закон ниjе дао жељене ефекте“, рекао jе Кошарац новинарима.

Посланик СДС у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ и предсjедаваjућа парламентарном Комисиjом за људска права Александра Пандуревић оциjенила jе да се Институт за тражење несталих претворио у институт за скривање несталих Срба.

„Нема ниjедан разлог да оваква институциjа постоjи и даље уколико се коначно не почне примjењивати Закон о несталим лицима“, рекла jе Пандуревићева и нагласила да, уколико српске жртве и страдалници не буду jеднако третирани са осталима, нема државе и нема будућности у БиХ.

Предсjедник Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић упозорио jе српске параламентарце да jе процес тражења несталих лица из Српске у потпуном застоjу. „Институтом за тражење несталих БиХ доминираjу коруптивни елементи, комерциjализован jе и политизован“, истакао jе Митровић.

Члан Колегиjума директора Института за нестала лица БиХ Милутин Мишић изразио jе наду да ће у наредном периоду бити направљен акциони план за унапређење тражења несталих. „Питање идентификациjе jе сложениjе и мораће се рjешавати на вишем нивоу“, оциjенио jе Мишић.

Наводећи да jе Оперативни тим за тражење несталих Републике Српске од 1995. године пронашао више од 4 100 тиjела несталих, шеф овог тима Горан Крчмар рекао jе да jе jедина кочница у тражењу несталих Инситут.

„Институт ради четири године, имаjу 15 канцелариjа и 16 идентификованих тиjела“, напоменуо jе Крчмар.

Он jе подсjетио да Институт за тражење несталих БиХ нема легалан ни Управни ни Надзорни одбор.

„Први кључ jе именовање новог Управног одбора, како би се Институт довео у законске оквире“, закључио jе Крчмар.

Данашњем састанку присуствовао jе и предсjедаваjући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Милорад Живковић.

 

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: