fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Амерички професор проноси истину о пашким логорима смрти

Slana_Dany_Novakt.jpg
Дани Новак

Дани Новак имао je непуне две године када се из Загреба одселио у Израел, a потом у САД. Ипак, ниjе заборавио страдања чланова своjе породице у усташким логорима на острву Паг

Када му jе маjка умрла, он jе почео да истражуjе шта се догодило на самом почетку Другог светског рата са његовим блиским рођацима – каже Басташић.

Њуjоршког професора и Басташића jе нераскидиво повезала пашка трагедиjа. Басташићу су у каменоj ували Слано усташе убиле и деду по оцу и деду по маjци, затим и њихову рођену браћу. У логору смрти, коjи подсећа на површину Месеца, убиjен jе и Басташићев рођени стриц. Имао jе 18 година.

– Они су били међу 487 Срба из Грубишиног Поља, побиjених у комплексу логора Госпић-Јадовно-Паг. Ја сам живео у Хрватскоj 33 године и нисам никада отишао на Паг. Некако смо и ми Срби прећуткивали шта се догодило са нашим наjмилиjима. Ваљда да наше породице не би доживљавале додатне неприjатности у Хрватскоj. Међутим, 2005. године, професор Новак jе слетео први пут у Загреб, узео рентакар и отишао да тражи Јадовно. Након тога отишао jе на Паг. Обишао jе Метаjну и Слану. Ја сам га упознао преко интернета, па смо 2006. године заjедно прошли исти пут. Тако се догодио своjеврсни парадокс. Заправо ме професор Новак инспирисао да истражуjем до тада мало познату и добро скривану истину о систему логора смрти Госпић-Јадовно-Паг, коjим jе режим Анте Павелића започео спровођење плана о истребљењу Срба, Јевреjа и Рома у Хрватскоj – прича Басташић.

Спомен крста изнад Пашке увале Слана

Спомен крст изнад Пашке увале Слана

Православни крст у спомен на жртве

Иза пашке плаве лагуне, пеjзажа као створеног за разгледнице, некада je постоjала усташка мануфактура смрти. Краjем jуна чланови Удружења „Јадовно 1941” поставили су православни крст освештан у Бањалуци, на узвишици коjа jе раздваjала српски од jевреjског логора. Истога дана обишли су Паг под заштитом полициjе. Ha Метаjни хрватска полициjа упозорила jе да ходочасници и телевизиjске екипе обаве посао што пре. Плашили су се инцидента са мештанима.

Дани Новак jе имао непуне две године када се са маjком одселио у Израел, а потом у Америку. Обjавио jе књигу на енглеском и хрватском jезику, на основу записа своjе маjке, о породичноj трагедиjи под називом „Кад се небо срушило”.

Током протеклог викенда професор Новак се уверио да ниjе добро дошао на Паг. Са израелском и америчком екипом коjу jе предводила позната продуценткиња Ница Гонен, допутовали су на острво како би снимили места где су се некада налазили логори смрти. Сматрали су како им за то не треба никаква посебна дозвола. Када су почели да распремаjу опрему

за снимање на Метаjни, око њих су се окупили мештани.

Атмосфера jе била све ужарениjа. Професору Новаку и сниматељима мештани су почели да говоре да ниjе дозвољено снимати зграду школе. Посебно су наглашавали да приче о логору на Метаjни нису истините. Почели су да им прете да ће им целу опрему бацити у море. Свесни да не могу да обаве снимање, чланови екипе су се повукли. Када су кренули ка колима, зауставило их jе полициjско возило. Полицаjац им jе рекао да им jе потребна дозвола министарства образовања за снимање. Потом jе полицаjац одузео пасоше Израелцима и Американцима. На њихов захтев да позову шефа полициjе, и он им jе одговорио исто. Да не смеjу да снимаjу и да мораjу да предаjу пасоше – преноси Басташић неприjатно искуство коjе je доживела израелско-америчка филмска екипа.

Потом су, без пасоша, Израелци и Американци отишли у хотел у месту Новаља, на чиjем подручjу су се налазили логори Слана и Метаjна. Куриозитет je, истиче Басташић, да jе 2011. године, у центру Новаље, подигнут споменик израелско-хрватском приjатељству. У хотелу, недалеко од тог споменика, одсела je екипа непожељна за хрватске власти. Међу њима je био и професор Новак.

– Чланови екипе су ступили у контакт са властима у Израелу и веома брзо у хотел су стигла два хрватска полицаjца коjи су љубазно поручили да сутрадан могу све да снимаjу, али уз полициjску заштиту. Заиста, екипа jе сутрадан снимала у Метаjни. Одатле су, уз пратњу полициjе, напустили Паг. Оно што jе, међутим, посебно за болело Дениjа Новака jесте тренутак када му jе пришао човек са синчићем и рекао му да не може да прихвати чињеницу да његов син одраста са таквим лажима о наводном постоjању логора смрти на острву Паг – преноси Басташић атмосферу коjа jе владала у Метаjни.

Филмскоj екипи враћени су пасоши. Ипак, нису снимили све што су желели. Ниjе им дозвољено да снимаjу увалу Слана, где се налазио логор смрти за Србе и Јевреjе.

Пише: Александар Апостоловски

Политикин чланак - Амерички професор проноси истину о пашким логорима смрти

Политикин чланак – Амерички професор проноси истину о пашким логорима смрти

 

Извор: ПОЛИТИКА, сриjеда 09. септембар 2015., стр. 7

 

Везане виjести:

ЈЕЛЕНА ЛОВРИЋ Тешко да становници Пага не знаjу за усташке логоре на свом отоку. Али ако заиста не знаjу, онда jе срамота РХ тим већа

Снимање локациjе некадашњег логора уз полициjску пратњу

ЕКИПА ИЗРАЕЛСКЕ ТВ СПРИЈЕЧЕНА ДА СНИМА МЈЕСТА ЛОГОРА НА ПАГУ

Израелска ТВ-екипа коjа jе хтjела снимати документарац о усташким логорима напустила Паг под пратњом полициjе

Хрватска jош не признаjе пашке жртве

НА ДАНАШЊИ ДАН ЗАТВОРЕН ЗЛОГЛАСНИ ЛОГОР СЛАНА НА ПАГУ

НОЋ КАДА СУ ПОБИЈЕНИ ЛОГОРАШИ НА ПАГУ И ВЕЛЕБИТУ

НИН: Без имена и спомен-обележjа

‘IZRAELSKA TV EKIPA NAPUSTILA PAG POD PRATNJOM POLICIJE’ Snimali su dokumentarac o ustaškim logorima smrti

СТРАТИШТА СРБА И ЈЕВРЕЈА НИСУ МЈЕСТА ЗА ЗАБАВУ

Otvorene Čarolije ljeta – Izrael u Novalji

Комплекс Јадовно – Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: