Pomen je održan kod spomenika poginulim partizanima i žrtvama nacističko-ustaškog terora u Drugom svjetskom ratu, ali i četrnaestorici seljana koji su nestali 1991. godine Na Petrovdan, 14. jula u Gornjim Grahovljanima,
uz prisustvo 30 mještana, paroh pakrački Đorđe Teodorović održao je obred osvećenja krsta na ulazu
u groblje, a obavljen je i pomen za sve sahranjene na tom groblju. Pomen je održan kod spomenika poginulim partizanima i žrtvama nacističko-ustaškog terora u Drugom svjetskom ratu, ali i četrnaestorici seljana koji su 1991. ostali kod svojih kuća i s punim povjerenjem dočekali Hrvatsku vojsku.
– Od tada se njihov trag gubi i oni sevod e kao nestali, zbog čega je i za njih obavljen pomen te je ponovno iznesen zahtjev za otkrivanjem istine o njihovoj sudbini – rekao je Đorđe Gunjević, također jedna od civilnih žrtava rata.
Sve do popisa stanovništva 1948. godine Grahovljani su statistički vođeni kao jedinstveno selo, a tada su podijeljeni na tri dijela, na Donje, Srednje i Gornje Grahovljane, u kojima je tada bilo 302 stanovnika, 1991. godine 136, a lani tek šestero. Zapravo, nakon 1991. preko deset godina u Gornjim Grahovljanima nitko nije živio, a put kroz selo bio je skoro neprohodan, dok se do groblja moglo doći samo provlačeći se kroz trnje i drugi korov.
– To nas je motiviralo da 2011. osnujemo Zavičajno društvo Gornji Grahovljani s ciljem da okupimo bivše mještane, njihove potomke i rodbinu te da se angažiramo na stvaranju uvjeta za povratak raseljenih. Nastojali smo i da na spomen-ploču dodamo 14 seljana nestalih 1991, da očistimo i ogradimo groblje, u njemu postavimo krst te put do njega osposobimo za promet – govori Gunjević.
Naredni im je zadatak da obnove i podignu sve porušene spomenike na groblju.
– Računamo i na pomoć Grada Pakraca, koji nam je i do sada pomagao dajući nam bager i žicu za ogradu groblja – kaže Đorđe Gunjević.
N. J.
Izvor: Novossti