Одбор за дијаспору и Србе у региону одржао је седницу, 6. октобра, са једном тачком дневног реда – Заштита културе сећања на српске жртве геноцида и жртве Холокауста.
Седницу је отворио председник Одбора мр Иван Костић који је истакао да та седница представља историјски дан за Дом Народне скупштине, јер ће се говорити о страдањима Срба који су током 20. века били предмет систематског уништавања.
„Задатак свих надлежних институција мора бити да у спољној и унутрашњој политици промовише стратегију превенције геноцида, кроз образовање, медије и културне пројекте, као и кроз законске иницијативе које треба да буду покренуте у Народној скупштини“, нагласио је Костић.
Присутне је поздравио потпредседник Народне скупштине Верољуб Арсић рекавши да је неопходно да сви дају свој допринос у спречавању прекрајања историјских чињеница о жртвама Другог светског рата, јер би то, како је истакао, представљало нови злочин. Арсић је поздравио иницијативу да се заштити култура сећања на жртве геноцида и Холокауста.
У име Владе Републике Србије скупу се обратио Владимир Божовић, саветник председника Владе за регионалну сарадњу и односе с верским заједницама. Он је нагласио да Влада активно учествује у заштити културе сећања на жртве Холокауста и најавио отварање државног меморијалног комплекса, који би био место на коме би, приликом посета нашој земљи, страни државници полагали венце и одавали пошту свим жртвама палим за слободу отаџбине. Он је тако истакао важност усвајања Предлога декларације о почињеним злочинима у НДХ над Србима, Јеврејима и Ромима.
„Задатак свих надлежних институција мора бити да у спољној и унутрашњој политици промовише стратегију превенције геноцида, кроз образовање, медије и културне пројекте, као и кроз законске иницијативе које треба да буду покренуте у Народној скупштини“, нагласио је Иван Костић.
Заменик председника Одбора Миодраг Линта подржао је иницијативу Владе за отварање државног меморијалног комплекса и истакао неопходност пописа жртава ратова током 20. века.
У уводном обраћању генерални секретар председника Републике Србије Недељко Тењовић рекао је да је председник Томислав Николић својом посетом Папи Фрањи у Ватикану спречио канонизацију Алојза Степинца и да сви који се боре против заборава жртви геноцида и Холокауста имају пуну подршку председника. Присутнима су се обратили и генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић и проф. др Гидиона Грајфа, главни историчар Института за Холокауст Шем Олам из Израела, а у наставку седнице приказан је филм „Истина о Јасеновцу“.
Председник Одбора најавио је да ће на једној од наредних седница бити размотрена питања која се односе на :
– декларацију о почињеним злочинима у НДХ над Србима, Јеврејима и Ромима,
– увођењу дана сећања на страдање Срба,
– увођење симбола који ће подсећати на страдање Срба,
– успостављање меморијалног центра.
Седници су поред многобројних високих званица, представника верске и академске заједнице, дипломатског кора и невладиног сектора, присуствовали и Миленко Јахура предсједник СНД Пребиловци и Душан Ј. Басташић предсједник удружења Јадовно 1941.
Дискусију Душана Ј. Басташића можете погледати на снимку од 2:54:25.