Русија оптужује ЕУ да покушава да изједначи нацистичку Њемачку и Совјетки савез /СССР/ и напомиње да је управо СССР примио најјачи удар фашиста у Другом свјетском рату.
Министарство спољних послова Русије реаговало је на саопштења која су у име Европске комисије дали први замјеник предсједника Европске комисије Франс Tимерман, као и европски повјереници Вера Јоурова и Tибор Наврасцис.
Москва сматра да се ради о покушају да се „постави знак једнакости између нацистичке Њемачке, која је земља-агресор, и СССР-а, чији су народи примили најснажнији ударац фашизма и поставили поуздану препреку на путу мизантропске идеологије која је пријетила да уништи нашу цивилизацију“.
У коментару руског министарства истиче се да Европска комисија „негира чињенице и значај рушења нацистичког режима и ослобађања Европе од стране СССР-а“.
У спорним саопштењима се имплицира да су, наводно, послије Другог свјетског рата многи народи средње и источне Европе наставили да трпе друге тоталитарне режиме.
„Ове изјаве лажно се повезују са 23. августом – датумом потписивања совјетско-њемачког Споразума о ненападању. При томе се, према мишљењу бриселских чиновника, потписивање овог споразума проматра као `почетак једног од најмрачнијих раздобља најновије историје Европе`“, наводи руско министарство и упозорава:
„Управо су западне земље спроводиле политику смиривања агресора, која је кулминирала злогласним Минхенским споразумом из 1938. године, што је довело до подјеле Чехословачке“.
Русија подсјећа да су декларацију о ненападању, која је пандан Споразуму о ненападању између Њемачке и СССР-а, Енглеска и Француска са Њемачком потписале годину дана прије СССР-а.
„Али, у ЕУ то би радије жељели да забораве“, истиче Министарство спољних послова Русије.
У коментару Русије наводи се да је „вакцина против нацистичког вируса која је, између осталог, узбризгана на Нирнбершком процесу, поступно почела да слаби“.
„Отворено се води пропаганда нацистичких идеја и вриједности, национал-радикализам подиже главу. Посебну забринутост изазива ситуација у Украјини, гдје се, у суштини, спроводи рехабилитација нацистичких злочинаца.
Све то не само што вријеђа сјећање на милионе жртава, него и угрожава темељне принципе демократије и људских права“, наводи руско Министарство спољних послова и додаје:
„Стиче се утисак да руководство ЕУ није до краја научило најважније лекције Другог свјетског рата и да их још увијек не жели научити“.
Извор: СРНА