fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос за убијене Србе из Крњића

У Цркви Светог пророка Илије у сребреничком селу Крњићи данас ће бити служен парастос за 24 мјештана тог села које су муслиманске снаге из Сребренице и околних села убиле 5. јула 1992. године.

Помен жртвама Фото: Бета
Помен жртвама Фото: Бета

Осим парастоса, који ће почети у 12.00 часова и прислуживања свијећа за покој душа убијених Срба, већином цивила, биће положено и цвијеће уз споменик који су мјештани, уз помоћ Борачке организације и Владе Републике Српске, подигли својим настрадалим сродницима и комшијама у порти овдашње цркве.

Тиме ће бити одата дужна почаст настрадалим и обиљежене 24 године од свирепог убиства невиних становника овог српског селa.

Предсједник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић рекао је Срни да ће учесници данашњег скупа поново подсјетити јавност, те Тужилаштво и Суд БиХ на српска страдања у и око Сребренице и на злочине које су починиле муслиманске снаге над Србима.

„Срамотно је да за толике масовне злочине ни након 24 године нико није одговарао“, нагласио је Миловановић.

Он је подсјетио да су муслиманске снаге из Сребренице, настављајући етничко чишћење и уништавање свега што је српско, упале 5. јула 1992. године у мирно српско село Крњиће, гдје су поубијале све становнике које су стигли. Већином су то били старији цивили.

Као и у осталим српским селима око Сребренице, у муслиманском нападу опљачкана је сва покретна имовина, а попаљена и уништена непокретна имовина.

Почевши етничко чишћење српског становништва са простора око Сребренице и Братунца у априлу 1992. године, прије Крњића, муслиманске формације су током маја и јуна тe године извршиле етничко чишћење и уништиле српска села Гниону, Гостиљ, Студенац, Виогор, Ковачице, Осредак, Чумавиће, Ораховице, Пећишта, Бојну, Карно, више села на простору Осата, те Ратковиће, Брежане и још десетак заселака, убијајући српско становништво које се није успјело склонити и побјећи.

„Осим одавања дужне поште настрадалим, ово је прилика да се подсјетимо на српска страдања и да не дозволимо да се жртве и та страдања забораве и понове као што се понавља српском народу кроз историју“, рекао је Миловановић.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Обиљежене 24 године од убиства 11 Срба у братуначком селу Лозница

Пут по згаришту

Михаило Меденица: Заборављеном анђелу – Слободану Стојановићу

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: