Бањалучко “Удружење потомака и поштоватеља жртава комплекса логора смрти НДХ Госпић-Јадовно-Паг 1941. године” организовало је у суботу “Дан сјећања на Јадовно 1941. године”, седми пут, а парастосу код Шаранове јаме, мјесту с неутврђеним бројем посмртних остатака, присуствовао је члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић.
Иванић је изјавио новинарима да својим доласком шаље поруку да се жртава треба сјећати уз пуни дигнитет, са жељом да се такве ствари никада више не догоде. “Нисам дошао одржати политички говор, само одати почаст, поклонити се жртвама, да се не забораве, и не могу вјеровати да долазак на оваква мјеста може да нас дијели. Напротив, онај тко то може тумачити као допринос подјелама, тај има велики проблем, а не ја,” рекао је Иванић на питање не продубљују ли се подјеле у друштву кроз овакве комеморације.
Комеморативни скуп код Шаранове јаме је одржан уз пратњу полиције, која је онемогућила сваки комтакт његових судионика с противницима комаморације, који су се окупили недалеко одатле. Чланови Удружења хрватских добровољаца Домовинског рата (УХДДР-а) из Ријеке и Билаја, у знак протеста су се окупили код спомен-крста Стјепану Девчићу, погинулом 1932. године у Велебитском устанку у Јадовном.
Превенирајући евентуалне инциденте, полиција није допустила заустављање колоне аутобуса и аутомобила са судионицима комеморације и новинарима све до Шаранове јаме. Тако ни новинари нису могли чути просвједнике, него их само фотогарфисати у пролазу, но њихова стајалишта је предсједник ријечког УХДДР-а Миле Биондић изнио на конференцији за новинаре 29. јуна, најављујући мирни протест у Јадовном.
Биондић је рекао је да најоштрије осуђују одржавање комеморације од стране бањалучког удружења, тврдећи да њезин предсједник Душан Басташић већ годинама искривљава историју, велича четништво и оптужује хрватске бранитеље из Домовинског рата за „наставак геноцида из 1941.“
Басташић: Нисам четник
Басташић је данас код споменика жртвама усташког терора и Шаранове јаме устврдио да није четник ни он ни ико од ходочасника, већ да је смисао њиховог обиласка неких од укупно тридесетак јама у комплексу логора НДХ Госпић-Јадовно-Паг да се ставе крстови на стратишта, “да се не заборави да крашке јаме још увијек крију тијела не мање од 40.123 људи, од којих 38.010 Срба”.
“У Шаранову су се јаму 1963. године спустили хрватски спелеолози и објавили да су на дну јаме нашли седимент костију висине 1,45 метара на површини 9 пута шест метара, а то је много костију. Сабор Српске православне цркве је прије двадесетак година основао Одбор за Јасеновац, а недавно је тај одбор проширен на бригу о осталим стратиштима с цииљем да се стратишта христијанизују, постави крст, да би се потомци могли помолити за своје претке. Те да се више ради на истраживању страдања српског народа у вријеме тзв. Независне Државе Хрватске и да се жртве достојно сахране у неку од крипти православних храмова”, рекао је Басташић.
Подсјетио је да је прије неколико година хрватска Влада донијела одлуку о истраживању, ексхумацијама и уређењу гробишта из Другог свјетског рата, али је устврдио да се мјеста страдања српског народа не третирају једнако као мјеста страдања хрватског народа: хрватске се жртве ексхумирају јавно, а из неких јама са српским костима ексхумирају се мимо очију јавности. Не знамо гдје завршавају кости, никога од институција Републике Српске или Републике Србије или нас потомака као невладиног сектора не извјештавају о томе, рекао је Басташић.
“Не желимо политизирати, али јаме се не могу звати гробовима”
На тражење новинара, као мјесто недоличне ексхумације Башташић је навео Пријебојску јаму код Коренице. “Те су кости, имам фотографије, у црним врећама стајале два до три дана, а када сам питао гдје су, добио сам одговор да су на судској медицини, а тамо ми је било речено да не знају гдје су те кости из Пријебојске јаме”, рекао је.
“Не желимо то питање политизовати, већ објелоданити то црно поглавље из наше личне и националне историје, не пада нам на памерт гурати прст у рану других нација, хрватског народа који је такођер страдавао, али треба се знати да се јаме наших страдалих мученика не могу звати гробовима, јер оне то нису. Срби своје мртве сваке године оплакују над отвореним гротлима велебитских јама, служимо парастос за покој њихових душа, али бисмо вољели да то могу чинити у некој крипти уз своје цркве”, казао је Басташић.
“Хрватска полиција нас чува на врло професионалан начин”
Захвалио је Републици Хрватској што већ трећу годину одобрава молитвено окупљање код Шаранове јаме и другдје у логорском комплексу и рекао да им до сада ни једну пријављену ставку програма јавног окупљања хрватска полиција није одбила.
“Има људи који вјерују да се ове страхоте нису догодиле, непримјерено реагују, кажу да је у јамама смеће, каже да манипулишемо жртвама у име неке четничке идеологије, могло се прочитати да долазе Басташићеви четници, а ја нисам четник и овдје се догађа омаловажавање и обезвређивање жртава и зато нас хрватска полиција чува, и то на врло професионалан начин,” истакнуо је.
Припадници удуржења Јадовно 1941. су уз Шаранову јаму поставили данас један кртс висок око 2,5 метра, који је освештан синоћ у Плашком.
“Нормално је да на мјесту страдања хришћана и кршћана буде крст или криж и ако постоји могућност подићи ће се се ту на мјесту крста једног дана капела Јадовно, 6 пута 8 метара, но за сада за тај приједлог нема сагласности епископа Горњекарловачке епархије”, рекао је.
Постављен је и други крст, за владику Саву (Светозара Талајића), јадовничке жртве чије је тијело бачено у Катину јаму код Брушана, двадесетак километара од Шаранове јаме.
Обиљежавању Дана сјећања на Јадовно 1941. године одазвало се тристотињак људи, један аутобус из Новог сада, два из Београда и један из Бања Луке, те још педесетак ходочасника из других крајева, углавном из Хрватске, али и из Велике Британије и Америке.
Тај се дан обиљежава већ седам година, а од 2013. уврштен је у “календар значајних историјских догађаја Републике Српске”, те се организује уз подршку Влада Републике Србије и Српске.
Извор: Национал ХР
Везане вијести:
Banja Luka-based association marks Jadovno Remembrance Day
Код Шаранове јаме постављен часни крст
Иванић: Присуством на мјестима страдања исказати поштовање према жртвама
ПОСТАВЉЕН ЧАСНИ КРСТ УЗ КАТИНУ ЈАМУ НА ВЕЛЕБИТУ
2 Responses
udruga??To počinje sa u a nije Srpski zašto ?
Било је много обавеза, нисмо имали никога ко би могао превести…биће одмах уређено..