fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Промовисан Зборник „Злочини Црне легије 1942-43. године у источној Босни“

Фото: РТРС/Срна
Фото: РТРС/Срна

У Сребреници је данас, поводом обиљежавања 73 године од великог усташког злочина над српским становништвом овог мјеста и околних села на Тројчиндан, промовисан Зборник радова „Злочини `Црне легије` 1942-43. године у источној Босни“.

Уредник зборника Вељко Ђурић Мишина рекао је да ова књига садржи излагања учесника прошлогодишњег округлог стола у Сребреници о злочинима Независне Државе Хрватске /НДХ/ и усташких јединица Јуре Францетића на подручју Сребренице и Бирча.

„Сви догађаји у историји имају и своју предисторију, па и догађаји у Сребреници у посљедњем рату. Та предисторија су управо злочини који су почињени над српским цивилним становништвом у Другом свјетском рату, као и злочини почињени над Србима овог краја 1992. и 1993. године“, рекао је Ђурић, који је вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида из Београда.

Он каже да су у зборнику изнесени подаци о страдањима Срба у Подрињу у Првом и Другом свјетском рату, те у рату од 1992. до 1995. године, како би могли да буду донесени закључци о догађају из јула 1995. године, о којем, како наводи, кружи велика лаж и превара јавности у свијету.

„Нас интересују сва страдања, а посебно подаци у вези са српском страном. Покушали смо да остваримо сарадњу са муслиманским институцијама како бисмо заједнички истражили и документовали сва страдања у посљедњем рату у Сребреници и око ње, али нажалост они то не желе“, појаснио је Ђурић.

Он каже да империјалне силе и данас намећу своју истину о догађајима у БиХ у посљедњем рату, посебно о Сребреници која је одраз глобалистичке политике и која нема никакве везе са реалношћу.

Ђурић је навео да нема потпуних података о српским страдањима и жртвама ни из једног рата, те да они никада неће бити утврђени.

„У зборнику смо објавили спискове настрадалих Срба са подручја средњег Подриња, а најпрецизнији спискови се односе на страдале Србе са ширег подручја Кравице код Братунца у оба свјетска рата“, додао је Ђурић.

Он је рекао да подаци о српским страдњаима не постоје јер је након Првог свјетског рата и стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца вођена политика помирења, а након Другог свјетског рата политика братства и јединства које су гушиле изношење истине о страдањима Срба зарад стварања заједничке државе и мира.

О усташким злочинима Дивизије Јуре Францетића говорили су историчари Бојан Ђокић и Зоран Антонијевић, који каже да њемачки документи најбоље свједоче о димензијама и бруталности усташких злочина за вријеме владавине НДХ.

„НДХ је била геноцидна држава, што ми доказујемо и овом књигом и свједочењима, а циљ нам је да сва та сазнања забиљежимо, како нам се историја страдања не би понављала“, поручио је Антонијевић.

Он је подсјетио да Срби нису убијани само у логорима, него неселективно и код својих кућа, што говори да је намјера била да буду потпуно уништени и да нестану са ових простора.

Зборник су приредили Музеј жртава геноцида из Београда, Археолошки музеј „Римски муниципиум“ из Скелана, уз подршку Српског културног центра „Свети деспот Стефан Лазаревић“ из Сребренице.

„Злочини `Црне легије` 1942-43. године у источној Босни“ биће промовисани у више мјеста у Србији, а требало би да буде снимљен и телевизијски серијал о судбини српске дјеце у НДХ.

(РТРС, Срна)

 Извор: ИСКРА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: