fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У недјељу обиљежавање 73 године од Битке на Сутјесци

У Долини хероја на Тјентишту у недјељу, 12. јуна, биће обиљежене 73 године од Битке на Сутјесци, најављено је данас у Фочи на сједници Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја.

Споменик Тјентиште (фото: google.com)
Споменик Тјентиште (фото: google.com)

Предсједник Пододбора Велимир Дуњић рекао је да ће програм обиљежавања почети у 11.00 часова полагањем вијенаца на Спомен-костурницу.

„У 11.20 часова је обраћање званичника, након чега ће услиједити пригодан културно-умјетнички програм, а затим и бесплатан ручак за посјетиоце“, навео је Дуњић.

Он је напоменуо да је обезбијеђен аутобуски превоз из Бањалуке, Дубице, Приједора, Лакташа, Теслића и Фоче. „Очекујемо и аутобусе са посјетиоцима из Србије и Црне Горе, као и долазак студената са Пала“, додао је Дуњић.

Начелник општине Фоча Радисав Машић навео је да ће локална заједница и ове године учинити све да овај догађај буде обиљежен како заслужује.

„Битка на Сутјесци један је од догађаја из Другог свјетског рата који су значили прекретницу у борби против окупатора, и она је потврда нашег опредјељења да смо увијек били на страни слободе и правде“, истакао је Машић.

Битка на Сутјесци или Пета непријатељска офанзива је назив који је у југословенској историографији одомаћен за операције кодног назива „Шварц“ /“Црно“/ њемачких трупа у љето 1943. године.

Циљ ове операције било разоружање четника и уништење оперативне групе НОВЈ. Операција је имала двије етапе – разоружање и распуштање четника /и ликвидацију штаба Драже Михаиловића/, и уништење оперативне групе НОВЈ.

Борбе су почеле 15. маја, концентричним наступањем против главнине снага НОВЈ на простору Санџака и сјеверне Црне Горе, а завршиле се 15. јуна 1943. године пробојем обруча и пробојем главнине снага НОВЈ у БиХ.

Ово је била и по обиму и по броју погинулих војника највећа до тада предузета операција на простору Југославије.

Битка на Сутјесци постала је због тога симбол изузетног пожртвовања, храбрости и моралне чврстине у најтежим искушењима. Многе улице, школе, установе и спортска друштва у послијератној Југославији назване су по овој бици.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: