Јасеновац је био злочин геноцида, док је Блајбург био ратни злочин и злочин против хуманости, тако да се ти злочини не могу упоређивати – један је од закључака есеја др Иве Голдштајна „Хрватска и Југославија у процепу између тоталитаризма – 75. годишњица“.
Голдштајн се у есеју осврнуо на актуелну појаву умањивања или чак комплетног негирања геноцидног карактера Јасеновца, тако што се покушава приказати као некакав радни камп за противнике тадашње НДХ, преноси „Слободна Далмација“.
„Негирање и потискивање истине о Јасеновцу води рехабилитацији целог усташког покрета, што код већине хрватске јавности изазива нелагоду, а у цивилизованом свету и гађење према Хрватској“, оцењује Голдштајн, иначе амбасадор Хрватске у Паризу.
Према њему, теорија изједначавања комунизма и фашизма наступа као „задња линија обране националистичке ревизије историје по којој су Јасеновац и Блајбург једно те исто, из чега би произилазило да су сви тоталитаризми једнаки“.
Голдштајн се оштро супротставља оваквом изједначавању, наводећи да Блајбург и Јасеновац из више разлога не могу бити исто, између осталог и зато што су на Блајбургу убијени и многи злочинци и масовне убице из Јасеновца, попут једног од команданата логора Ивице Матковића, фрањевачког свештеника Мирослава Филиповића Мајсторовића и команданта усташког логора на Пагу Анте Врбана.
„Било је много других који су убијали у Јасеновцу и на другим местима усташких злочина, а који су убијени на Блајбургу и крижном путу“, наводи Голдштајн, додајући како то не значи да су сви који су изгубили живот на Блајбургу и крижном путу били злочинци, нити су сви који су починили недела заслужили смртну казну.
Говорећи о комунистичком тоталитаризму, Голдштајн истиче да су победници у Југославији 1945. креирали бољшевички систем који је „по дефиницији тоталитаран“, али је ипак био знатно мекши од Стаљинове варијанте.
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
СРПСКИ ПОГЛЕД НА БЛАЈБУРГ: Зашто одмазду комуниста не …
Хрватска поново званично слави Блајбург | Јадовно 1941.
Опасне поруке из Блајбурга | Јадовно 1941.
Поређење Бањалуке и Блајбурга – наставак релативизације …