fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Маутхаузен: У славу и част Светих новомученика српских

Положен камен-темељац храма Светих новомученика српских на гробљу ратних заробљеника у Маутхаузену у Аустрији

12417566_580495812125956_3529705470901663460_nНа Крстопоклону недељу, 3. априла 2016. године, на војном заробљеничком гробљу у Маутхаузену, Његово Преосвештенство Епископ аустријско-швајцарски г. Андреј освештао је, заједно са свештенством архијерејског намесништва аустријског, темеље спомен-капеле Светих новомученика српских, уз учешће многобројног верног народа и у присуству Преузвишеног Бискупа града Линца г. Манфреда Шојера и Председника покрајинске владе Горње Аустрије г. Јозефа Пирингера, многих високих представника државе, културе и друштва Републике Аустрије, дипломатских представника и других високих званица. Протоколом су у име Епископа руководили сви чланови Грађевинског одбора на челу са г. Жељком Малешевићем из Линца.

У историји Српске Православне Цркве остаће крупним словима забележено страдање српских цивилних и војних заробљеника у логору Маутхаузен у Горњој Аустрији, око 20 километара источно од Линца. У књизи мртвих сачуваној у архиву Добротворног друштва Аустријског Црног крста руком су записана и отргнута од заборава многобројна имена Срба умрлих и покопаних у овом логору. Хиљадама пак Срба умрлих и сахрањених на војничком гробљу логора Маутхаузен из Првог светског рата не зна се име. Та патња народа је сабрала све присутне око логорског гробља Маутхаузен, које је под земљом сачувало понижен и заборављен народ, српске војнике и цивиле депортоване у Првом светском рату, а умрле далеко од својих домова, од зиме, глади и у највећем броју од тифуса. Спомен-храм се подиже у славу Божју, у част Светих новомученика српских и у спомен свих који су тамо нашли свој вечни мир.

У дирљивом литургијском чину полагања камена темељца својим појањем је учествовао хор Црквене општине у Бечу којим је дириговала гђа Бисерка Васић. Након поздравног архијерејског слова, проф. др Гордана Илић-Марковић са Института за славистику на универзитету у Бечу прочитала је реферат на основу својих архивских истраживања и вишеструких публикација чиме је већ одраније пробудила пажњу научне јавности. После реферата, своје поздравне говоре су произнели Бискуп Линца др Манфред Шојер, амбасадор Републике Србије г. Перо Јанковић и шеф регионалног представништва Републике Српске у Аустрији г. Младен Филиповић, затим градоначелник Маутхаузена г. Томас Пункенхофер и потпредседник Аустријског Црног крста г. Валтер Мурауер. Посебно упечатљив говор је произнео премијер Горње Аустрије др Јозеф Пирингер.

После службе и програма, житом и вином као евхаристијским символима послужене су све званице и сви присутни, које је лично поздравио и од којих се опростио Преосвећени Владика г. Андреј на овај историјски дан Срба у аустријском расејању, дан невиних српских жртава катастрофе која је сурвала читаву Европу у апокалипсу у којој је страдало више од 20 милиона људи.

Извор: Епархија аустријско-швајцарска

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: