fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Ново суђење за ратни злочин у Груборима почиње 15. фебруара

Злочин у Груборима
Злочин у Груборима

Крајем прошле године Врховни суд прихватио је жалбу тужитељства на ослобађајућу пресуду и затражио ново суђење пред измијењеним судским вијећем

На загребачком Жупанијском суду 15. вељаче почет ће ново суђење бившим припадницима полицијске антитерористичке јединице Лучко Франи Дрљи и Божи Крајини који су у липњу 2014. неправомоћно ослобођени за убојство српских цивила у селу Грубори код Книна након ослободилачке акције Олуја 1995.

Крајем прошле године Врховни суд прихватио је жалбу тужитељства на ослобађајућу пресуду и затражио ново суђење пред измијењеним судским вијећем.

Умјесто суца Здравка Мајеровића који је Дрљу и Крајину ослободио због недостатка доказа ново ће суђење водити судац Иван Турудић.

Дрљу је тужитељство теретило за непосредно почињење злочина над шестеро цивила као и за неспрјечавање подређених у убијању цивила и паљењу њихових домова, а Крајину за заповједну одговорност.

Тијеком двије и пол године првог суђења испитано је више од 70 свједока, међу њима и низ бивших специјалаца и њихових заповједника од Жељка Сачића, који је у одвојеном поступку био осумњичен да није подузео ништа како би спријечио злочин ни казнио починитеље, до ратног заповједника цијеле специјалне полиције Младена Маркача. Он је казао да га за Груборе нитко није питао све до 2001. иако је припремио опсежан спис с изјавама свих теренских заповједника.

Главни тајник ХДЗ-а те бивши замјеник равнатеља полиције Милијан Бркић признао је на суду да је тијеком истраге контактирао осумњичене и могуће свједоке злочина, но све је наводно радио у договору с тадашњим главним државним одвјетником Младеном Бајићем.

Свједоци су говорили и о могућим манипулацијама с извјешћима па је тако бивши заповједник јединице Јосип Челић казао да је прво извјешће писао према ономе што су му пријавили заповједници група на терену, друго по Сачићевом диктату, а треће по повратку у базу у Лучком.

Како су неки свједоци тијеком суђења мијењали исказе, а већина судионика акције, осим за злочине, није знала нити тко су им били надређени на мјесту злочина направљене су двије реконструкције.

За злочин у Груборима, који се догодио уочи проласка Влака слободе којим је државни врх након Олује ишао за Сплит, судило се и Игору Бенети. Но, он је у травњу 2011. пронађен објешен у шуми поред Отишића. Иако је полиција извијестила да је ријеч о самоубојству Сачић је јавно изразио сумњу да је Бенета убијен.

Двојица оптуженика од почетка су порицали кривњу, а Дрљо је у својој обрани казао и да га као “часника, вјерника и човјека” згрожава злочин описан у оптужници.

Дрљо и Сачић били су осумњичени и због злочина у селу Рамљани, а загребачко Жупанијско државно одвјетништво у сијечњу је обуставило истрагу у том случају.

Извор: Банија Онлине

 

Везане вијести:

Покољ у селу Грубори

СУМЊИВО ВЈЕШЊЕ ОПТУЖЕНИКА ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ

Oдустaje ли хрватско правосуђе и oд Грубoрa?

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: