Предсједник Борачке организације у Сребреници Гојко Симић изјавио је за Срну да се нада да је хапшење тројице бивших припадника тзв. Армије БиХ због злочина над Србима на подручју Сребренице само почетак и да ће правосуђе БиХ почети да ради непристрасно, као и да ће процесуирати све починиоце.
„Нећемо бити задовољни док сви који су починили бројне злочине по српским селима у Подрињу не буду одговарали за злодјела“, поручио је Симић.
Он је рекао да је давно било вријеме да почну хапшења и да коначно починиоци злочина над Србима буду процесуирани.
„Нисмо задовољни досадашњим радом Тужилаштва и Суда БиХ. Године пролазе, а не подижу се оптужнице за бројне злочине над Србима почињене од 1992. до 1995. године на подручју средњег Подриња гдје је убијено око 3.300 Срба од којих је више од половине цивила“, рекао је Симић.
Он је изразио очекивање да и ово привођење неће бити „судска фарса“ која ће се завршити информативним разговором и пуштањем осумњичених или ослобађањем од оптужбе уз устаљено образложење „због недостатка доказа“, што је уобичајени изговор када је ријеч о злочинима над Србима.
Симић је истакао да је познато да су злочини почињени, да се знају имена жртава и починилаца и да је на правосуђу да прикупи те доказе, а не да чека да свједоци умру и да паушално одбацују оптужбе.
Предсједник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић рекао је да подржава хапшење и процесуирање починилаца злочина којих је много спроведено над сребреничким и братуначким Србима у посљедњем рату.
„Надам се да неће бити као до сада, да неки Бошњаци буду приведени због почињених злочина над Србима и након давања изјава буду пуштени, а да онда услиједе масовна хапшења Срба који послије буду задржани мјесецима у притвору и осуђени“, рекао је Миловановић.
Он је навео да је много злочина почињено и да је срамота да нико за више од 20 година није одговарао за око 3.000 Срба које су убиле муслиманске снаге из Сребренице.
Миловановић је истакао да је скептичан јер нема повјерење у рад Тужилаштва и Суда БиХ и њихову објективност и непристрасност јер су до сада осуђивали само Србе, а игнорисали српске жртве.
Предсједник сребреничке Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Младен Грујичић истиче да је недопустиво да за 20 година након рата нико не одговара за планско протјеривање и етничко чишћење српског народа, као и више стотина српских цивилних жртава које су убијане на кућном прагу или су мучене, а затим масакриране.
Грујичић је навео да се очекује процесуирање и осуда починилаца злочина, а не формална привођења и разговори са злочинцима као „уз кафу“ након чега буду пуштени да се бране са слободе, а након дужег времена предмети се загубе или се поступци обустављају због недостатка доказа или свједока.
„Треба да одговарају сви за почињене злочине на Залазју, али и у десетинама других српских села у средњем Подрињу и шире. Овдје су почињени стравични масовни злочини и није се смјело чекати оволико година да починиоци буду на слободи“, оцијенио је Грујичић.
Према његовим ријечима, Залазје је само једно од српских села гдје су у једном дану, осим 69 погинулих, трагичног Петровдана, нестала још 22 Србина, од којих се 10 још воде као нестали, а седам је заробљено живих и још нису пронађени.
Од 22 нестала, 10 је случајно ексхумирано 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака.
Посмртни остаци страдалих су послије више од године дана идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје ексхумирано, идентификовано и сахрањено раније.
По налогу Тужилаштва БиХ Сипа је јутрос на подручју Тузле ухапсила Изета Арифовића званог Ћиза, Суада Смајловића званог Шошин и Амира Салиховића званог Аркан који су осумњичени за почињене ратне злочине у сребреничком селу Залазје на Петровдан 1992. године.