На суђењу Зденку Андабаку, Муамиру Јашаревићу и Сеаду Велагићу за злочине почињене над српским цивилима у Ливну, свjедок Тужилаштва БиХ Милутин Црнчевић рекао jе да jе 1992. године чуо да су неки Срби убиjени, истакавши да jе међу њима био и његов отац.
Свjедок jе рекао да jе касниjе чуо да му jе оца убио воjни полицаjац Илиjа Павић, ког jе Кантонални суд у Ливну осудио на три године затвора због злочина почињених у том граду, али jе пресуда неправоснажна.
„Питао сам Зденка Андабака, командира Воjне полициjе, шта jе било. Он ми jе рекао да jе чуо за случаj, али да jе тада био у Загребу. На суђењу Павићу, Андабак jе као jедан од главних свjедока рекао да jе дошао по Павића након што jе упуцао мог оца и да jе оправдао употребу ватреног оружjа“, изjавио jе Црнчевић, преноси Бирн.
Андабаку се суди са Муамиром Јашаревићем и Сеадом Велагићем за затварање, мучење и убиства српских цивила коjи су 1992. године били заточени у Основноj школи „Иван Горан Ковачић“. Оптужница их у 29 тачака терети за затварање, мучење и убиства.
Према оптужници, Андабак jе био командир Воjне полициjе Хрватског виjећа одбране (ХВО) за Оперативну зону Сjеверозападна Херцеговина, Јашаревић његов замjеник, а Велагић припадник криминалистичке службе Воjне полициjе ХВО-а у Ливну.
Црнчевић jе изjавио да jе радио као полицаjац у Ливну до 30. маjа 1992. године, када га jе дужности разриjешио начелник Полициjске управе Драшко Далић. Он му jе, како jе навео свjедок, рекао да не може више радити jер jе српске националности.
„Тада jе с посла одстрањен и Никола Јовић, а остали Срби су раниjе напустили радна мjеста у полициjи“, рекао jе свjедок, те напоменуо да jе радио када jе притворен његов колега Драшко Радивоjиша.
У наставку свjедочења Црнчевић jе рекао да jе током 1992. неколико пута привођен у Ливну. Једном jе, како jе поjаснио, одведен из стана у Основну школу „Иван Горан Ковачић“, гдjе jе смjештен у свлачионице са jош око стотину других цивила.
„Сутрадан jе дошао Андабак и пуштао неке људе кући. Мени ниjе ништа рекао, а пошто jе наредног дана требало да буде 40 дана од смрти оца, питао сам га да и мене пусти“, присjетио се свjедок, истакавши да jе тада пуштен кући.
Црнчевић jе негирао да jе имао икакве везе са оружjем у Ливну, наводећи да „Андабак игра разне игре“.
Суђење се наставља 21. октобра.
Везане виjести:
СРБИ НАПУШТАЛИ ЛИВНО ИЗ СТРАХА – Jadovno 1941.