Дешавања на ратишту од Фоче до Рудог и Вишеграда 1914. године у значаjноj мjери одредила су ток Церске битке коjа jе била прва побjеда савезника над аустроугарском воjском, речено jе синоћ у Фочи на промоциjи књиге „Офанзивни горњодрински фронт“ аутора Предрага Остоjића, историчара из Рудог.
Остоjић истиче да хероjски отпор српске и црногорске воjске далеко броjниjем неприjатељу почетком Великог рата на подручjу Горњег Подриња у званичноj историографиjи ниjе добио мjесто коjе заслужуjе.
„Поента књиге jе да горњодринско ратиште представи у правом свjетлу, jер се почетак Првог свjетског рата углавном везуjе за акциjе у Србиjи, док о овом подручjу ниjе пуно говорено ни писано. У овоj књизи сам доказао да jе велики допринос величанственоj побjеди у Церскоj бици, коjа се дешавала од 16. до 20. августа 1914. године, имао управо отпор овдjе на Дрини, од Челебића, Фоче, Чаjнича, Рудог и Вишеграда даље према Ужицу“, рекао jе Остоjић.
Он jе поjаснио да су деjства на овом ратишту, коjа описуjе у своjоj књизи, зауставила офанзиву аустроугарских снага према Ужицу и платоу Златибора, чиме jе сприjечено опкољавање и удар у бок српске воjске у Церскоj бици.
Остоjић у књизи износи и мало познат податак да jе Рудо почетком августа 1914. године било први ослобођени град у тадашњоj Аустроугарскоj, а осим борбених деjстава и продирања црногорске воjске надомак Сараjева, описуjе и страдања српског цивилног становништва на овом подручjу.
Остоjићева књига jе jедан од радова са научног скупа о Првом свjетском рату коjи jе прошле године одржан у Подгорици. Књигу jе написао користећи архивску грађу Воjно-историjског института из Београда, државног архива Црне Горе, ужичкога архива, али и лична сазнања са терена.
У организациjи Библиотеке „Просвjета“, промоциjа jе одржана у галериjи фочанског Музеjа, у оквиру Маjских дана културе.
Везане виjести:
ПОТПИСАН СПОРАЗУМ О ОЧУВАЊУ ИСТОРИЈЕ ПРВОГ СВЈЕТСКОГ РАТА
Срби из Босне и Херцеговине у вртлогу Првог свjетског рата