Свађа поводом обележавања седам децениjа од ослобађања наjвећег нацистичког логора. Наjвише спорова око тога ко jе ослободио казамат
МОСКВА: ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
СВАЂА око обележавања 70 година од ослобођења нацистичког концентрационог логора Аушвиц добила jе наставак. После Путиновог одбиjања да дође на мемориjални скуп, jер из Варшаве ниjе добио званични позив, пољски министар спољних послова Гжегож Схетина (на слици) jош више jе закомпликовао ситуациjу рекавши на Пољском радиjу да „су Аушвиц ослободили Украjинци, будући да су операциjу проводили воjници Првог украjинског фронта.“
Изjава jе изазвала велико огорчење у Москви, па су руске дипломате одржале праве лекциjе из историjе на тему ко jе и како ослобађао Освенцим, коjи су Немци звали Аушвиц. Са Смољенског сквера у Москви, где се налази МИП Русиjе, пољском министру jе поручено да престане са антируском хистериjом и почне да уважава оне коjи нису жалили своjе животе да би ослободили Европу.
Одмах jе реаговало Министарство спољних послова Руске Федерациjе, назвавши Схетинову оцену цинизмом. У Москви су подсетили да jе у Црвеноj армиjи било припадника више од сто народа. После тога стални руски представник у СБ ОУН Виталиj Чуркин одржао jе у Њуjорку прави час историjе на седници Савета безбедности, посвећеноj међународном Дану сећања на жртве Холокауста.
Руске дипломате су инсистирале да се њихове пољске колеге не подсмеваjу историjи и не „играjу на националистичка осећања у контексту ослобађања Освенцима“. У том своjеврсном часу историjе пољском министру и његовим истомишљеницима jе обjашњено да се до новембра 1943. године, Први украjински фронт звао Брjањски фронт. Аутор десетак књига о Украjини, бивши официр КГБ, а сада политиколог Георгиj Саников каже да изjава пољског министра ниjе случаjна грешка. Саников истиче да jе министар, „да jе хтео, могао да прочита како jе ослобађан Освенцим“.
Да би се ситуациjа смирила реаговала jе Катажина Пелчинска Наленч, амбасадорка Пољске у Москви коjа jе позвала да се избегну „непотребни емоционални спорови“ око изjаве министра Схетине.
– У Пољскоj памте да су логор „Аушвиц-Биркенау“ у Освенциму, 27. jануара 1945. године, ослободили представници многих народа и да су у редовима Првог украjинског фронта Црвене армиjе били Руси, Украjинци, Белоруси, Јевреjи као и представници других народа укључуjући и Пољаке – рекла jе амбасадорка.
Она jе нагласила да jе Пољска „далеко од политичких игара око Освенцима“. Да jе пољски министар спољних послова одговорио новинарима на питање ко jе ослободио Аушвиц, као што jе то учинила њихова амбасадорка у Москви, не би ни дошло до неприjатне и жучне полемике…
Пољаци и Украjинци су кроз историjу имали периоде компликованих и тешких односа као што су Пољаци имали сукобе са Русима. Посебно су била велика крвопролића, чак и масовна убиjања деце у сукобима Пољака и Украjинаца у току Другог светског рата. У садашњем периоду Варшава и Киjев су одлучили да се не сећаjу крваве историjе, него да заjедно делуjу у пропагандном рату против Москве.
МИЛИОНИ МРТВИХ ОПОМИЊУ
СВЕТСКИ медиjи пишу да се процене броjа убиjених у Аушвицу крећу од око милион и по до више од 3,5 милиона, што jе податак коjи се наjчешће среће у различитим енциклопедиjама. Службено се помиње око 2,5 милиона мртвих. Логор Аушвиц jе 1947. на основу одлуке пољског парламента стекао статус државног музеjа и jедино jе такво место коjе се нашло на списку светске баштине Унеска. Сутра, 27. jануара, биће обележено 70 година откако jе Црвена армиjа ослободила нацистички логор смрти Аушвиц, симбол злочина у Другом светском рату и масовног страдања људи, од коjих су већина били Јевреjи. Истог датума, обележава се и Међународни дан сећања на жртве Холокауста.
Извор: НОВОСТИ
Везане виjести:
Аушвиц – 70 година од ослобођења наjвећег логора смрти
Бартош Бартизел: Државни музеj логора Аушвиц-Биркенау нису …
Путин ниjе позван у Аушвиц – Jadovno 1941.
НЕКАДАШЊИ ЗЛОГЛАСНИ ЛОГОР ПОСЈЕТИЛО 1,5 МИЛИОНА ЉУДИ
Канађани памте: Добровољни прилози за обнову Аушвица …
Аушвиц: Прво име холокауста – Jadovno 1941.
ПРЕДАВАЊЕ О ЖЕНСКОМ ОРКЕСТРУ У АУШВИЦУ – Jadovno …