БЕОГРАД, 7. ЈУНА /СРНА/ – Српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић рекао jе да се у неколико земаља тренутно воде истраге у случаjу трговине људским органима на Косову и ускоро очекуjе расплет овог случаjа. „Истрага се води у неколико земаља и у сарадњи са њиховим тужилаштвима постигли смо важан напредак, дошли до нових информациjа и ускоро очекуjемо расплет“, рекао jе Вукчевић за „Политику“.
Он jе прецизирао да се, осим Србиjе и Русиjе, истрага одвиjа и у тужилаштвима Израела и Украjине.
Вукчевић jе напоменуо да се Србиjа усредсредила на разрjешење судбине несталих и отетих Срба и других неалбанаца, као и нелоjалних Албанаца на Космету за коjе сумња да су страдали на овако монструозан начин.
„Спроводили смо истражне радње у шест земаља, разговарали са породицама жртава, ушли у траг Радету Драговићу коjи jе отет у папучама, и без обзира на покушаjе релативизациjе, могу да наjавим да су наши резултати веома извесни. Доживећу то као испуњење обавезе према жртвама“, рекао jе Вукчевић.
Вучевић наводи да српско тужилаштво располаже информациjама да су предмети „Медикус“ и „вађења органа за вриjеме оружаних сукоба на Космету“ веома повезани, те додао да jе истрага трговине органима државни задатак.
Руски тужиоци су, додао jе, у складу са споразумом коjи jе потписан са Србиjом тражили да присуствуjу процесним радњама и српских тужилаштава за ратне злочине и за организовани криминал у вези са случаjем „Медикус“.
Он каже да се краци у предмету „Медикус“ протежу, не само до Албаниjе и Турске, већ и много шире, те додао да на Космету раде два тима – специjални истражни тим Џона Клинта Вилиjамсона коjи истражуjе наводе из извjештаjа Дика Мартиjа и тим канадског тужиоца Џонатана Ратела коjи ради на случаjу „Медикус“.
Вукчевић тврди да ниjе учињена никаква грешка недавним хапшењем петорице Албанаца осумњичених за ратне злочине на jугу Србиjе, коjи су потом пуштени због одлуке о амнестиjи из 2002.године и додаjе да тужилаштво чврсто стоjи иза оног што jе урађено.
„Исто бих поступио да се поново деси нешто овако. Проблем jе у амнестиjи коjа jе, очигледно, представљала политичку потребу да се угаси пожар на jугу Србиjе, а да нико ниjе улазио у могуће правне последице свега тога. На пример, jедан од осумњичених коjи jе у бекству убио jе два дечака, а jедан од ухапшених пуштао jе струjу кроз тела српским заробљеницима. Некада jе политичка одлука jача од правде, то се догодило у овом случаjу“, навео jе тужилац Вукчевић.