Нови уџбеник из руске историjе биће ускоро обjављен у Москви „како би се створила позитивна слика о Русиjи данас код самих Руса, али и у свету“, саопштило jе руско министарство за образовање и науку.
Уџбеник, коjи ће се проучавати у школама, имаће „измене о стереотипу“ коjи се поjавио после пада Совjетског Савеза 1991. године и у коjем се „минимализуjу улоге неких познатих историjских личности коjи чине славу и понос Русиjе“, наводи се у саопштењу, али се не прецизира о коjим личностима jе реч.
У последњих неколико година, поjавило се неколико историjских уџбеника коjи су изазвали негодовање у Русиjи због покушаjа рехабилитациjе совjетског лидера Стаљина.
У новом уџбенику треба да се „осуди фаслфиковање историjе“ коjе се користи за умањење међународног угледа Русиjе, навело jе министарство.
Западну верзиjу историjе у коjоj се помиње совjетска окупациjа Естониjе, Литваниjе и Летониjе од Другог светског рата до пада Совjетског Савеза, руске власти сматраjу фалсфиковањем историjе.
За Москву реч jе о ослобађању те три земље коjе су се после добровољно интегрисале у Совjетски Савез.
Владимир Путин jе 2007. године рекао историчарима да уџбеници треба да „буде осећаj поноса“, а не „осећаj кривице“ код нових генерациjа.
И у државама бивше Југославиjе воде се сталне полемике око кључних историjских догађаjа, па се интерпретациjа тих догађаjа у уџбеницима веома разликуjе.
Интервjу са професором Ненадом Величковићем коjи тврди да су лектире у еx-Yу државама под утицаjем идеологиjе, можете читати овде.
Извор: B92