БАЊАЛУКА, 23. МАРТА (СРНА) – Основни закључак писца књиге „Босански рат“ Добрице Ћосића jесте да jе Република Српска, кoja je међународно верификована Деjтонским споразумом, наjвећа побjеда у 20. виjеку гледано из свесрпске перспективе, рекао jе професор Душко Певуља.
„Књига `Босански рат` састављена jе из дневничких биљежака Добрице Ћосића и његових записа коjи су настаjали током рата у БиХ између 1992. и 1995. године“, изjавио jе синоћ Певуља новинарима, након представљања Ћосићеве књиге „Босански рат“ у Бањалуци.
Он jе нагласио да ова Ћосићева књига говори о драматици догађаjа у рату у БиХ и неприликама коjима су били изложени Срби из БиХ у Савезноj Републици Југославиjи, о незавидним преговарачким способностима гдjе су рjешења смишљена унаприjед, а да нису договарана.
Ориjенталиста Дарко Танасковић рекао jе да књига „Босански рат“ има вишеструки значаj, приjе свега због чињенице да jе Добрица Ћосић бивши предсjедник Савезне Републике Југославиjе.
„Добрица Ћосић био jе по нужди политичар у то тешко вриjеме из коjег оставља свjедочанство поткрепљено не само његовим личним ауторитетом и личним искуством, већ и документима и чињеницама коjе су само њему биле доступне и коjе овдjе први пут износи у jавности“, навео jе Танасковић.
Он jе истакао да ће ова књига свакако помоћи да се сагледа цjелина истине о рату у БиХ коjа jе jош прилично далеко, те да „Босански рат“ представља допринос да се за будућност ова историjа не напише искључиво на Хашком суду.
С друге стране, како jе навео Танасковић, књига jе изузетно значаjна за оне припаднике српског народа коjи су стицаjем различитих околности усвоjили ту jедну слику о рату у БиХ и прихватаjући такво виђење историjе наставили да се понашаjу на начин коjи додатно отежава не само спознаjу истине о рату у БиХ, већ и било каквог конституисања српског модерног и савременог идентитета за 21 виjек.
Према његовим риjечима, на трећем мjесту, али свакако не на посљедњем, jесте то да jе књига убjедљив одговор Добрице Ћосића свима коjи га годинама нападаjу, на безочан и бесраман начин, не поштуjући истину, његову литературу и његово дjеловање у политичкоj сфери.
Танасковић сматра да Ћосић достоjанствено одговара на све ове оптужбе, показуjући да jе заправо био апостол мира, а не апостол рата у БиХ, те да jе само истином одбранио своj лик из тог времена.
Синоћњоj промоциjи књиге „Босански рат“, у издању београдског „Службеног гласника“, присуствовали су потпредсjедник Републике Српске Емил Влаjки, предсjедник Академиjе наука и умjетности Српске Раjко Кузмановић и многе званице из културног, политичког и jавног живота Републике.
Академик Добрица Ћосић обратио се путем видео-линка, jер ниjе био у могућности да лично присуствуjе промоциjи своjе наjновиjе књиге.