fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тужни симболи почетак великог зла

mladen-ivanic.jpg

Делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Младен Иванић сматра да jе 1. март 1992. године “био и остао дан када jе и практично започео рат у БиХ“.

“Први март 1992. године за мене jе био и остао дана када jе практично започео рат у БиХ, jер jе мимо воље Срба, као равноправног и конститутивног народа, донесена суштинска одлука о независности БиХ“, рекао jе Иванић Срни.

Према његовим риjечима, то jе био “увод у дубоко међунационално неповjерење коjе се након тога надвило над народима у БиХ“.

“Славити дан кад jе започео рат у БиХ и то као велики празник, могу само они коjи су противници БиХ. Мислим да таj датум за Србе у БиХ заиста не може бити никакав празник него само тужни симбол почетка великог зла“, истакао jе Иванић.

Он jе подсjетио да оваj датум не прихватаjу ни представници хрватског народа у БиХ, због чега Бошњаци желе да им 1. март наметну као заjеднички празник, при чему се, како jе упозорио, у тоj намjери криjе и покушаj маjоризациjе Хрвата као малоброjниjег народа.

Иванић jе изразио жаљење и револт што се Исламска заjедница у БиХ све више инволвира у политички живот Бошњака, радећи директно против интереса друга два народа и противно принципима међувjерске толеранциjе и међусобног уважавања.

У БиХ jе 1. марта 1992. године организован нелегалан, сепаратистички и сецесионистички референдум, чиме jе БиХ издвоjена из уставног и териториjалног поретка СФРЈ, мимо воље српског народа, што jе довело до крвавог и трагичног сукоба на простору бивше Југославиjе.

Истог дана, приjе 20 година, испред Старе православне цркве на Башчаршиjи, у центру Сараjева, догодио се први етнички мотивисани злочин, када су муслимани убили српског свата Николу Гардовића, што jе наговиjестило почетак грађанског рата у БиХ.

Убиство Николе Гардовића извршио jе окорjели сараjевски криминалац Рамиз Делалић Ћело, а против њега jе тек почетком 2006. године Кантонално тужилаштво отворило судски процес, коjи никада ниjе окончан, jер jе Делалић убиjен 2008. године у Сараjеву.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: