Шеф Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске Горан Крчмар изjавио jе да се мора ући у измjену законске регулативе и кривичног поступка да би ратни злочини били процесуирани пред окружним тужилаштвима, jер то Тужилаштво БиХ неће урадити.
„Двадесет година jе прошло од неких злочина и умиру и извршиоци злочина и свjедоци. Одуговлачење и jесте циљ Тужилаштва да би се случаjеви сутра затварали“, рекао jе Крчмар Срни.
Крчмар jе рекао да ће све предмете у случаjу „Добровољачка“, коjе српска страна буде имала, уступити српском Тужилаштву за ратне злочине.
„Када се риjеч о случаjевима `Тузланска колона` и `Добровољачка улица` ту jе риjеч о припадницима ЈНА, гдjе Србиjа и те како има надлежности над тим предметима“, каже Крчмар.
Према његовим риjечима, Република Српска мора се суочити са истином да jе Тужилаштво БиХ институциjа коjу jе проjектовала међународна заjедница с циљем да аболира све злочине почињене над српским народом у БиХ.
Крчмар jе истакао да ту ниjе риjеч само о злочину у Добровољачкоj улици, већ у циjелом Сараjеву од 1992. до 1995. године, затим Сиjековцу, Тузланскоj колони, на Озрену, као и у случаjу „Дудаковић и други“.
Он jе поновио да Српска неће одустати од тражења одговорности за оне коjи су починили злочине над српским народом за коjима постоjе необориви докази.
Тужилаштво БиХ дониjело jе наредбу о обустављању истраге у случаjу „Добровољачка“ против 14 лица, међу коjима и Еjупа Ганића, Заима Бацковића и Јована Дивjака, jер jе утврђено да у радњама осумњичених лица нису садржана обиљежjа кривичног дjела.
Приликом договореног повлачења припадника ЈНА и команде Друге воjне области из Сараjева 3. маjа 1992. године у Добровољачкоj улици, у засjеди коjу су поставиле паравоjне формациjе „зелене беретке“ и „патриотске лиге“, као и Териториjалне одбране, убиjена су 42 припадника ЈНА, рањена 73, а 215 jе заробљено.