fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прекинути контакт са Тужилаштвом БиХ

milorad1.jpg

Предсjедник Републике Српске Милорад Додик изjавио jе да Република Српска због одлуке Тужилаштва БиХ да одустане од истраге у случаjу „Добровољачка“ против 14 лица не треба да сарађуjе са Судом и Тужилаштвом БиХ, без обзира на међународну заjедницу коjа покушава да очува њихов ауторитет, што ниjе могуће.

„Треба да прекинемо било какав контакт са Тужилаштвом. Ово jе кључна и иритираjућа тачка. То jе моjе мишљење и jа ћу се консултовати са органима и другим политичким факторима у Републици Српскоj. Мислим да Тужилаштву БиХ не треба више да дамо политичку подршку нити сагласност да раде на простору Српске. То jе моjе мишљење, видjећемо шта ће рећи парламент и влада“, рекао jе Додик.

Он jе оциjенио да jе одлука Тужилаштва недопустива и доказ да Суд и Тужилаштво БиХ не могу да имаjу никакву подршку Републике Српске и српског народа.

„То jе доказ да jе Тужилаштво БиХ формирано да процесуира искључиво само Србе. Ниjе спорно да треба да одговараjу сви коjи су одговорни за злочине, па и ако долазе из српског народа, али jе иритираjуће да се одустане од истраге злочина у Добровољачкоj коjи jе претходио свим злочина и коjи jе првенац у злочинима“, рекао jе Додик и додао да jе jасно да jе одлука о томе донесена на наjвишем политичком нивоу.

Предсjедник Републике Српске jе истакао да jе одбрана злочина у Добровољачкоj улици у Сараjеву директно креирање неистине о рату у БиХ, те да би се даљом истрагом о том злочину дошло до тога да су Алиjа Изетбеговић и његови сљедбеници предузели организовани злочиначки подухват.

„Одбрана тог злочина jе директно креирање неистине о рату у БиХ и зато ниjе чудно да jедна таква одлука долази из Сараjева, односно из Тужилаштва БиХ, коjе од самог формирања ниjе имало лигитимитет од нас из Републике Српске“, рекао jе Додик поводом обустављања истраге против 14 лица у предмету „Добровољачка“.

Предсjедник Републике Српске истакао jе да би се оптуживањем Еjупа Ганића и Јована Дивjака за злочине у Добровољачкоj промиjенио карактер рата у БиХ.

„Онда не би остала прича на страни Срба о организованом злочиначком подухвату, већ би се морало даље ићи у истрагу и дошло би се до тога организовани злочиначки подухват предузели управо Алиjа Изетбеговић и његови сљедбеници“, рекао jе Додик за БН телевизиjу.

Он jе истакао да jе Изетбеговић директно утицао на то да се договори излазак припадника ЈНА из касарне, а након тога jе дошло до обрачуна, коjи jе водио његов замjеник Ганић.

„Одговорност те врсте не може да се избjегне“, рекао jе Додик и подсjетио да jе био политички договор да се воjници ЈНА, коjи су махом били Срби, повуку из касарне, а само 300 метара даље дочекали су их рафали и погинуло jе њих 42, док ниjе погинуо нико из редова тзв. патриотске лиге.

Предсjедник Српске рекао jе за Б92 да jе злочин у Добровољачкоj улици био мотивисан политичком одлуком Бошњака, тада предвођених Изетбеговићем, и да мора бити процесуиран.

„Воjска jе излазила из Сараjева, ниjе улазила у Сараjево, ниjе била у борбеноj формациjи, већ у формациjи повлачења. Нико од припадника такозване патриотске лиге БиХ, коjа jе извршила такав jедан злочин под командом Дивjака и Ганића, ниjе погинуо, што говори да jе тадашње воjно руководство наивно вjеровало Алиjи Изетбеговићу, коjи им jе обећао да ће мирно изаћи из града“, рекао jе Додик.

Он jе додао да jе то први међу злочинима коjи су се десили у БиХ и да jе зато било важно да се раскринка намjера тог злочина.

Тужилаштво БиХ дониjело jе наредбу о обустави истраге у случаjу „Добровољачка“ против укупно 14 лица, међу коjима и Еjупа Ганића, Заима Бацковића и Јована Дивjака, jер jе утврђено да у радњама осумњичених лица нису садржана обиљежjа кривичног дjела.

Истрага jе обустављена и против Хасана Ефендића, Јусуфа Пушине, Емина Швракића, Драгана Викића, Фикрета Муслимовића, Џевада Топића, Јовице Беровића, Решада Јусуповића, Јусуфа Кецмана, Дамира Долана и Ибрахима Хоџића.

Приликом договореног повлачења припадника ЈНА и команде Друге воjне области из Сараjева 3. маjа 1992. године у Добровољачкоj улици, у засjеди коjу су поставиле паравоjне формациjе „зелене беретке“ и „патриотске лиге“, као и Териториjалне одбране, убиjена су 42 припадника ЈНА, рањена 73, а 215 jе заробљено.

Заим Бацковић Заги наредио jе напад на колону ЈНА у Добровољачкоj улици у Сараjеву 1992. године. О томе свjедочи радио порука коjу jе пресрела ЈНА, а обjавили сараjевски медиjи.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: