Представници избегличких удружења предали су данас отворено писмо шефу политичког одељења Делегациjе Европске униjе у Србиjи Томасу Њоки, у коме апелуjу да Европски парламент не одобри потписивање Уговора о приступању Хрватске ЕУ све док Хрватска не испуни преузете обавезе из споразума о сукцесиjи.
Анексом Ге Бечког споразума о сукцесиjи „гарантуjе се повратак имовинских и стечених права коjе су оштећени грађани имали на дан 31. децембра 1990. године“, прецизирао jе Председник Коалициjе удружења избеглица Миодраг Линта.
Линта jе рекао Танjугу да се у писму наводи да jе Хрватска избеглим и прогнаним Србима, под притиском међународне заjеднице, вратила део одузете имовине и обновила део порушених кућа.
Међутим, додао jе он, великом броjу избеглих и прогнаних Срба и оштећеним грађанима Србиjе jош ниjе обезбедила мирно уживање своjе имовине и стечених права.
Према његовим речима, то се односи на куће, станове, пословне просторе, привредне обjекте, пољопривредно, шумско и грађевинско земљиште, покретну имовину, новчану штедњу у банкама, заостале а доспеле пензиjе, као и непризнавање права у процесу приватизациjе.
Линта подсећа да jе Хрватски сабор укинуо члан 140. Закона о облигационим односима коjи jе омогућавао накнаду штете за уништену, оштећену или несталу имовину.
У протеклих 16 година десетине хиљада избеглих и прогнаних Срба су покушали да поврате своjа незаконито одузета имовинска и стечена права пред судовима Републике Хрватске.
Већина њих су водили или воде поступке по пет, 10 и више година, али без резултата, из чега се jасно може закључити да хрватски судови нису показали независност, непристраност, професионалност и одговорност у заштити дела грађана Хрватске коjи су избегли и прогнани из своjих кућа и станова. То jе jедна од обавеза званичног Загреба коjа стоjи у Поглављу 23 „Правосуђе и људска права, наводи се у писму.
Линта jе казао Танjугу да су представници избегличких удружења затражили подршку ЕУ у ставу да се на конференциjи министара спољних послова Србиjе, Хрватске, БиХ и Црне Горе, коjа ће се одржати 7. новембра у Београду, на тему избеглиштва, власти четири државе обавежу да у што краћем року отворе диjалог и постигну договор о спровођењу Анекса Ге Бечког споразума о сукцесиjи.
Он jе додао да се Њоки обавезао да ће писмо проследити Бриселу и изразио наду да ће оно бити предмет разговора шефа Делегациjе ЕУ у Србиjи Венсана Дежера са амбасадорима земаља чланица ЕУ у Србиjи.
Извор: www.rtv.rs