У Основној школи „Бубањски хероји” у Нишу осмаци ће данас – тачно четврт века од почетка Битке за Кошаре – о најпознатијој борби током агресије НАТО-а и храбрим браниоцима домовине у епској бици у рејону чувене карауле учити из документарне приче коју су на филмској траци овековечили Ђорђе Бојанић, наставник историје, и Дејан Јовановић, вероучитељ у овој нишкој осмолетки.
Пише: Миленија Симић-Миладиновић
Они су творци документарца „НАТО агресија 1999. – Кошаре”, који је, уверавају, урађен ради образовања: „Није профитабилан, рађен је без буџета, али из душе, срца и љубави према отаџбини Србији, за осмаке и средњошколце да би ученицима приближио суштину и значај битке и јунака са Кошара.”
„И данас, 9. априла, пустићу филм својим ђацима, иако су га већ одгледали, а будући да је овај документарац добио позитивне критике Завода за унапређивање образовања и васпитања надам се да ће га и колеге у другим школама приказивати ученицима, јер је овај филм и урађен за ђаке. Колико је прошло од Битке за Кошаре толико радим као наставник историје у школи.
Из искуства могу да потврдим да филм помаже у настави и учењу. Привлачи и држи пажњу ђака и више науче, него на уобичајеном часу или из класичног уџбеника. Када одгледају документарац, постављају питања. Ђацима није довољан један час, него су потребна два за ову тему и тешко градиво им постаје занимљиво, а историја им није најлакши предмет”, дочарава Бојанић, у разговору за „Политику”.
Он је средином прошлог месеца упутио захтев Заводу за унапређивање образовања и васпитања (ЗУОВ) да стручњаци процене да ли документарац „НАТО агресија 1999. – Кошаре” завређује да се у складу с програмом наставе и учења, а у циљу достизања прописаних исхода образовања и васпитања, приказује осмацима и средњошколцима „приликом обележавања годишњице почетка бомбардовања НАТО-а или отпочињања битке на Кошарама”.
Стручни тим ЗУОВ-а, како су потврдили за наш лист, одгледао је с пажњом овај филм, који траје 51 минут, а за тему има битку која се одиграла у периоду од 9. априла до 14. јуна 1999. године у области карауле Кошаре на граници СР Југославије и Албаније између терористичке ОВК и Војске Југославије. Међу храбрим браниоцима државне границе, који су до краја рата успешно заустављали нападе албанских терориста, регуларне војске Албаније и авијације НАТО-а, њих 108, просечне старости 25 година, дало је живот за слободу отаџбине.
Аутори су овај филм посветили управо њима, указују из ЗУОВ-а. Подсећају да су о Бици за Кошаре раније, поводом обележавања две деценије од агресије НАТО-а, снимљени запажени документарно-играни филм и телевизијска серија под називом „Ратне приче са Кошара” у продукцији РТС-а и Застава филма.
„Филм наставника Бојанића и Јовановића је, у продукцијском смислу, много скромнији, али вредан похвале. У њему су приказана сведочанства учесника рата Дарка Анђелковића, борца са Кошара, као и генерала Владимира Лазаревића, тадашњег команданта Приштинског корпуса Војске Југославије. Посебна пажња посвећена је неговању сећања на страдале припаднике војске и полиције кроз филмску причу која је емотивна и буди родољубива осећања. Због поменутих карактеристика филма, мишљења смо да је погодан за ученике завршног разреда основне школе, као и за ученике средњих школа, с тим да се, у складу с узрастом, подразумевају различите припреме и активности пре и после приказивања филма”, истичу у ЗУОВ-у.
Гледање овог документарца, напомињу стручњаци, лако се може довести у везу са законом дефинисаним циљевима образовања и васпитања, који се односе на развијање националног идентитета и осећања припадности Републици Србији, као и са садржајима и исходима из програма историје, српског језика и књижевности, грађанског васпитања и других обавезних предмета и изборних програма. Стога, како оцењују, овај документарац представља изванредну подлогу за разговор са ученицима о многим темама – не само о рату и страдању.
Извор: ПОЛИТИКА