fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Експертиза потврдила: Посмртни остаци царске породице Романов – аутентични

Историјско-архивска експертиза, која је обављена у оквиру истраживања убиства породице Романових, потврдила је аутентичност „јекатеринбуршких посмртних остатака“, изјавио је шеф одељења за помоћне и специјалне историјске дисциплине Руског државног универзитета за хуманистичке науке Евгеније Пчелов, који је учествовао у истраживању.

Романови
Романови

Он је објаснио да је експертиза, између осталог, извршена на основу докумената истраге белогардејаца и бројних сведочења учесника у убиству и скривању тела.

Према његовим речима, у истраживању је учествовала група екперата-историчара, који раде са историјским изворима и знају како да их анализирају.

„Анализирано је преко две хиљаде историјских извора –  писаних, фотографских, па чак и аудио-снимака. Изузетно велики комплекс докумената прикупљен из преко 15 руских и страних архива. Пронађени су и неки нови документи, а неки документи, на које претходници нису посебно обраћали пажњу, анализирани су поново“, рекао је саговорник агенције.

Подсетимо, 17. јула навршило су се 102 године од зверског убиства цара Николаја Другог и његове породице. У њихову част, у Русији су организоване литије и молебани.

Убиство Романових

Николај Други, његова супруга и петоро деце, убијени су 1918. године по наређењу бољшевика, после Октобарске револуције. Њихова тела су бачена у рударско окно, а затим на брзину закопана у близини Јекатеринбурга, на Уралу.

Више од 70 година нико није знао где је тачно сахрањена царска породица. Причу о убиству царске породице прате разне верзије, истинита и лажна сведочења учесника, бројне легенде и мистерија о томе да ли је неко од Романових, ипак, преживео.

Цар Николај Романов са женом Алексндром Фјодоровном и ћерком Олгом
Sputnik / РИА Новости Цар Николај Романов са женом АлексАндром Фјодоровном и ћерком Олгом

Званично призната експертиза каже да је „ДНК анализом доказано да су у близини Јекатеринбурга пронађени остаци чланова царске породице“. На годишњицу стрељања, 17. јула 1998. године, сахрањени су уз највеће државне почасти у Петропавловској цркви у Санкт Петербургу, где почивају сви Романови.

Руска православна црква је 2000. године канонизовала чланове царске породице.

Извор: СПУТНИК СРБИЈА

Прочитајте још:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: