Аљбин Курти најављује увођење обавезног служења војног рока у трајању од три месеца.
Председник владе у Приштини Аљбин Курти на врх приоритета у свом мандату уврстио је тужбу против Србије за геноцид и увођење обавезног војног рока од три месеца, што значи да би и Срби са КиМ морали у војску тзв. Косова. Међу члановима владе је и ратни злочинац Антон Ћуни, као нови министар одбране!
Коментаришући излагање Куртија у приштинском парламенту, први потпредседник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић каже да би састављачи те будуће Куртијеве тужбе за геноцид требало обавезно да се консултују и с породицама жетелаца из Старог Грацког, убијених из аутобуса „Ниш-експреса“, стрељане деце у Гораждевцу, пострадалих код Радоњићког језера и у Клечки, као и са сваким од оних 200.000 Срба које је ОВК протерала са Косова и Метохије:
– То би заиста био јединствен случај у правној пракси да џелат суди жртви, и ако је то једна од првих тачака Куртијевог програма, онда се гаси и најмања нада за оживљавање дијалога. Нарочито је опасна најава увођења обавезног војног рока, јер би тиме Срби практично били натерани да служе у тзв. војсци Косова која је настала рушењем свих важећих споразума и у којој би они сутра, не дај боже, били натерани да пуцају на своју браћу.
Министар одбране Александар Вулин каже да тужба Албанаца против Србије за геноцид „има смисла као када би усташе тужиле јасеновачке логораше“. Он подсећа да је само од доласка међународне заједнице на КиМ убијено више од 1.000 Срба и да за то нико није одговарао, а протерано их је више од 200.000:
– Ни покушај стварања војске ни тужба за геноцид неће проћи без одговора Србије. Нису Шиптари формирали војску Косова уз прећутни пристанак НАТО да би учествовали у мировним операцијама. Војска се прави да би ратовала, а Шиптари неће напасти ни Албанију ни Црну Гору ни Северну Македонију. Војска Косова је озбиљна претња миру на Балкану. Курти је на чело тзв. министарства одбране поставио осуђеног ратног злочинца и сада би да у војску шиптарских терориста натера и Србе који живе на КиМ. Није то први пут, и усташе су српску децу облачиле у усташке униформе.
У најави Куртија да ће увести обавезно служење војног рока на КиМ, војни коментатор Љубан Каран види још једну, али потенцијално најопаснију провокацију, која долази из Приштине. Он то оцењује као Куртијев покушај да унапред обезбеди алиби за своју неуспешну политику:
– Већ је јасно да он неће ни покушати да успостави дијалог и оствари макар минумум компромиса са српским народом. Управо супротно, у најави увођења војне обавезе и повећању буџета за косовске оружане снаге можемо да прочитамо најаву изазивања нових криза и нестабилности. Да му је циљ супротан, сигурно не би већ у овој фази тако дубоко гурао прст у око Србима на КиМ и Србији.
Каран подсећа и да је очигледно да Курти, издвајањем већег новца за војску и полицију, жели да ојача апарат силе, како би могао да је злоупотребљава:
– Њему је савршено јасно да је његова политика из више разлога осуђена на неуспех. Првим потезима он жели да провоцира, али и истовремено унапред укаже на кривца за своје неуспехе. Лидер Самоопредељења врло је опасан за мир на КиМ.
Крајем 2018. Приштина је усвојила три закона којима је формално покренут поступак трансформације Безбедносних снага Косова у војску. Овај потез супротан је резолуцији 1244 Савета безбедности УН, али и самом уставу тзв. Косова. Највиши правни акт наиме предвиђа да се војска може формирати само кроз уставне промене, за шта су неопходни гласови српских посланика, док се закони могу мењати простом већином. Иако се Америка формално противи трансформацији БСК у војску мимо уставних промена, албанске јединици у више наврата учествовале су на вежбама под окриљем НАТО.
Иначе, током расправе у приштинском парламенту, избору Куртијеве владе, у коју су ушли функционери Српске листе – Далибор Јевтић као министар за заједнице и повратак и Иван Милојевић задужен за развој – најоштрије су се супротстављали посланици Весељијеве ДПК. Енвер Хоџај из ове партије казао је да ће Курти сада од „националног обмањивача, постати регионални“:
– Матирао га је Мустафа са два потеза, замислите шта ће Вучић учинити од њега! – рекао је Хоџај.
Посланица Алијансе за будућност Косова Тиме Кадријај упитала је Куртија где ће он послати своју ћерку да служи војску:
– А где ће ваша ћерка служити војску, хоћете ли је одвести у Норвешку или ћете је довести на Косово?
Мандатар Курти је, иначе, ожењен Ритом Кнудсен Аугестад, Норвежанком са којом има петогодишњу ћерку Леу.
Српска листа има 10 посланика, који у понедељак нису узимали реч током расправе, а били су уздржани током гласања за избор владе. Они су најавили да ће се борити за права Срба. Према уставу тзв. Косова, представницима српске заједнице припадају два министарска места уколико влада, као у овом случају, има више од 11 министарстава. Нови извршну власт чине Куртијево Самоопредељење и Демократски савез Косова Исе Мустафе.
БЕЗ ТАЧИЈА
На седници били су амбасадори САД и Велике Британије, Филип Коснет и Николас Абот, али не и Хашим Тачи, председник привремених приштинских институција. У Тачијевом кабинету кажу да председник није позван да присуствује седници.
ЈОВИЋ ЗАДРЖАН НА ЈАРИЊУ
ЗАМЕНИКА директора Канцеларије за КиМ Дамјана Јовића косовска полиције је у понедељак задржала на прелазу Јариње. После сат и по, њему је ипак дозвољен улазак на КиМ, где је присуствовао почетку радова и полагању камена темељца за изградњу ученичког дома у оквиру пољопривредне школе Приштина са привременим седиштем у Лешку.
БРНАБИЋЕВА: СПРЕМНА САМ ЗА РАЗГОВОР
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић рекла је да је спремна на разговор са Куртијем, али да однос према новим привременим институцијама у Приштини зависи од имплементације Бриселског споразума, односа према нелегалним таксама и односа према Србима на Косову и Метохији.
Извор: НОВОСТИ