fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Отимају и Острог од народа!

Организација „Аманет“ тражи скупштинску расправу о имовини СПЦ. Митрополија: Овако оживљавају ЦПЦ

Фото: В. Кадић
Фото: В. Кадић

Више од 7.000 потписа сакупила је невладина организација „Аманет“ у оквиру петиције за укидање власништва СПЦ над манастирима и црквама у Црној Гори. То је довољан број да пројекат уђе у скупштинску процедуру, о коме ће се изјаснити посланици владајуће већине – ДПС, Социјалдемократе, Бошњачка странка, Хрватска грађанска иницијатива, коалиција „Албанци одлучно“ – док су у опозицији – Демократски фронт, Уједињена Црна Гора, СДП, Демос и независни посланик Александар Дамјановић.

Тражи се, истовремено, и враћање у власништво државе свих цркава и манастира које су саграђене у Црној Гори до 1. децембра 1918, након чега су, како тврде у „Аманету“, „отете и уписане као власништво Београдске патријаршије“.

– Прикупили смо 6.860 потписа, али тек су стигли потписи из дијаспоре, тако да ће тај број прећи и 7.300 – казала је на конференцији за новинаре Ана Вукотић, редитељ. – Са великом одговорношћу према грађанима смо одлучили да не предајемо потписе док не сачинимо правни документ који мора да иде уз петицију, а који ће гарантовати да ће ова иницијатива постићи свој циљ – а то је да испунимо аманет, враћање имовине СПЦ у власништво државе. Дакле, није нам циљ да имовина оде из власништва једне цркве у другу, односно из СПЦ у власништво ЦПЦ, већ да се имовина врати у власништво државе.

Истовремено, из Митрополије црногорско-приморске поручују да се оваквим деловањем „даје вештачко дисање пројекту стварања Црногорске православне цркве који је пропао“.

– После фарсе од скупљања електронских потписа и више медијских наступа у виду перформанса још се не може знати како та дружина мисли да изведе свој наум отимања црквене имовине – каже за „Новости“ протојереј ставрофор Велибор Џомић. – Прво су помпезно најављивали да ће тражити брисање свих уписа у катастру, а то значи да су хтели да свим грађанима пониште правоснажна решења о њиховом праву својине на кућама и земљишту, а све са циљем да би поништили и правоснажна решења којим су утврђена својинска права Цркве над црквама, манастирима и црквеном имовином. Онда су их демантовали из Управе за некретнине Црне Горе.

Велибор Џомић
Велибор Џомић

Џомић додаје да се „озбиљност иницијативе“ најбоље види у томе што су се међу потписницима нашли чак и Макс Лубурић и Анте Павелић.

– У питању је жеља за медијским рекламирањем и узнемиравањем јавности, јер је пројекат тзв. ЦПЦ доживео фијаско и сада му се даје „вештачко дисање“. О свему довољно говори чињеница да ни после више месеци деловања те дружине још не постоји јасно формулисан став. Ни њима ништа није јасно осим жеље да унесу немир у Црну Гору – каже Џомић.

ТИТУЛАР СПЦ

Црквена имовина у Црној Гори има свог титулара – Митрополију црногорско-приморску, а то потврђују хиљаде тапија, уговора о поклону или завештању, листови непокретности, купопродајни уговори, повеље, хрисовуље. До Другог светског рата, Митрополија је имала огромне поседе у својини, према неким рачуницама, готово трећину територије Црне Горе. Манастир Добриловина имао је читаве планине и катуне, сва села око манастира Острог била су на црквеној земљи, док су у Бјелопавлићима мештани који су имали куће на црквеним имањима плаћали аренду. Само манастир Света Тројица у Пљевљима имао је пре експропријације око 700 хектара шуме, 68 хектара ораница и ливада, млинове и зграде у пљеваљској чаршији.

Аутор: В. Кадић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Црна Гора и Хрватска престигле Албанију у терорисању Срба …

Божовић: Срби у зони апартхејда | Јадовно 1941.

„Хрватски православци“ | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: