fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Босански језик“-метод укидања српског језика и српске нације

Покушаји наметања „босанског језика“ значе увод у унитарну БиХ и воде, не само ка укидању српског и хрватског језика, него и српске и хрватске нације, упозорава професор књижевности на филозофским факултетима у Београду и Источном Сарајеву Милош Ковачевић.

Милош Ковачевић Фото: РТРС
Милош Ковачевић Фото: РТРС

„Није могуће да било која амбасада, као ни било ко, намеће `босански језик`, јер се тиме намеће земаљски језик поред Устава БиХ, у којем су и српски и хрватски језик“, рекао је Ковачевић Срни, коментаришући саопштење Амбасаде БиХ у Канбери да је протеклог викенда, први пут у историји, започела настава на „босанском језику“ у средњим школама у Новом Јужном Велсу у Аустралији.

Он истиче да Република Српска никада неће пристати на назив „босански језик“, који је за Србе потпуно неприхватљив, зато што значи унитарну БиХ и укидање српске и хрватске нације, као и српског и хрватског језика.

Ковачевић је рекао да у амбасади морају заступати интересе цијеле БиХ, те напоменуо да увођење „босанског језика“ заправо значи негирање Републике Српске као интегралног дијела БиХ.

Он је нагласио да би институције Републике Српске морале да реагују и спријече да један дио БиХ представља цијелу земљу мимо уставних и законских оквира.

„Историјске чињенице потпуно показују да је `босански језик` политичка творевина. Према томе, ни са научне стране не постоји никакав разлог за такву идеју. То је нека врста исмијавања науке зарад политике“, категоричан је Ковачевић.

Из кабинета члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Младена Иванића синоћ је речено Срни да за наставу на „босанском језику“ у средњим школама у Новом Јужном Велсу не постоји сагласност Предсједништва БиХ.

„Ово питање није било на дневном реду Предсједништва БиХ, те самим тим не постоји никаква сагласност Предсједништва“, истиче се у саопштењу.

Из Министарства иностраних послова БиХ Срни је речено да се све активности амбасадора и другог дипломатског особља БиХ које се односе на област образовања, попут наставе на „босанском језику“ у средњим школама у Новом Јужном Велсу могу искључиво сматрати приватним активностима физичких лица које немају никакву подршку, нити сагласност надлежних институција.

Амбасадор БиХ у Канбери Мирза Хајрић, међутим, инсистира на појму „босански језик“ и данас је упутио критике на рачун Иванића и Црнатка.

Хајрић је навео да су „српски и хрватски језик раније признати у аустралијској држави Нови Јужни Велс као језици на којима се одржава настава за дјецу грађана поријеклом из БиХ“.

„Подсјећам члана Предсједништва БиХ Младена Иванића и министра иностраних послова БиХ Игора Црнатка да су се свечаном изјавом приликом преузимања функција обавезали на поштивање Устава БиХ, који, између осталог, гарантује свима недискриминацију по питању језика, па тако и `босанског језика`, који у Уставу не стоји под знацима навода“, наводи Хајрић у свом реаговању.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Политичари и лингвисти заједно да чувају српски језик и …

УВОЂЕЊЕ „БОСАНСКОГ“ ПРВИ КОРАК КА ПРЕВОЂЕЊУ СРБА …

Проф. др Милош Ковачевић: Тезе саткане од мржње у којима …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: