За 22 године постојања, у фабрици „Рогожарски” произведено је 305 авиона, а развијено је и израђено 15 прототипова летилица домаће конструкције
Прва српска фабрика аероплана „Живојин Рогожарски” АД је формирана на основу одобрења Индустријске коморе у Београду 21. априла (у неким изворима се наводи и 22. април) 1924. године. Бројне домаће, али и стране књиге написане су на ову тему, а између осталих је прва српска фабрика авиона нашла место и у Енциклопедији светских авиона. Оснивач фабрике је био Живојин Рогожарски.
Записано је тако да је Министарство војске и морнарице 1923. године расписало конкурс за избор домаћих предузећа којима би се уз одговарајућу техничку, материјалну и организациону помоћ државе поверила израда авиона.
Пријавио се неочекивано велики број државних и приватних предузећа, а у оштрој конкуренцији уговор су добиле две мале приватне фирме: „Икарус” из Новог Сада и „Рогожарски” из Београда. „Рогожарски” је првобитно била столарска радионица, али је давала наду да ће бити у могућности да организује производњу ваздухоплова јер је њен власник у току Првог светског рата радио у Будимпешти као мајстор на изради аероплана.
Период од 1935. до 1941. представља златне године у пословању фабрике. Вредност производње 1935. износила је 4,5 милиона динара, а само четири године касније преко 51 милион. Пред рат, фабрика је имала око 1.000 запослених.
Априла 1941. године, након капитулације Краљевине Југославије, Немци су запленили сав материјал, делове и започете као и затечене авионе на оправци или ревизији у фабрици авиона „Рогожарски” у Београду, реквирирали фабрику која је наставила да ради за потребе немачких окупационих власти.
Након ослобођења, фабрика „Рогожарски” је припојена заједно с делом фабрике „Змај” 1946. године земунском „Икарусу” у новоформирану потпуно национализовану ваздухопловну индустрију (Државна фабрика авиона). У погонима фабрике „Рогожарски” је1948. формирана Индустрија котрљајућих лежаја – ИКЛ Београд.
За 22 године постојања, у „Рогожарском” је произведено 305 авиона. Развијено је и израђено 15 прототипова авиона домаће конструкције, пет типова авиона је произвођено на основу купљених лиценци.
Важили су за најбољу фабрику авиона дрвених конструкција у тадашњој Југославији. „Рогожарски” је остао везан за традиционалну производњу авиона дрвене конструкције све до почетка Другог светског рата.
Аутор: Аутор: Н. Н.
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Видојевић: Немци опљачкали и уништили Србију, а обештетили …