fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Изложба о страдању свештеника Бањалучке епархије у НДХ

У Завичајном музеју у Градишци вечерас је отворена историјска изложба под називом „Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941–1945 – мучеништво Српске православне цркве у Босанској крајини“.

Завичајном музеју у Градишци вечерас је отворена историјска изложба под називом "Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941–1945 - мучеништво Српске православне цркве у Босанској крајини".
Градишка- Изложба о страдању свештеника Бањалучке епархије у НДХ Фото: СРНА

Изложба, чији су аутори Вељко Ђурић Мишина из Музеја жртава геноцида из Београда, Радован Пилиповић из Архива Српске православне цркве из Београда и Бојан Стојнић из Архива Републике Српске, говори о страдалим православним свештеницим и вјероучитељима, те уништеним православним црквама и манастирима на подручју Епархије бањалучке у Другом свјетском рату.

Директор Завичајног музеја Градишка Бојан Вујиновић навео је да је за вријеме Независне Државе Хрватске /НДХ/ на подручју Епархије порушено више од 110 цркава, четири манастира и уништено 90 православних архива и 50 парохијских домова.

Вујиновић је најавио да ће ове године у спомен-парку у Градишци бити подигнута биста градишком проти и народном посланику Душану Суботићу, којег су усташе убиле заједно са владиком бањалучким Платоном.

Он је навео да ће на дан њиховог страдања, 5. маја, у Градишци бити приказан документарни филм, отворена изложба, те представљена књига о проти Суботићу, коју пише теолог и сарадник Завичајног музеја Дарио Дринић.

Дринић је рекао да је дошло вријеме да се обнови сјећање на свештенике који су до Другог свјетског рата цијели живот посветили напретку цркве и својих парохијских заједница и који су, због тога, први пострадали од усташког режима.

Завичајном музеју у Градишци вечерас је отворена историјска изложба под називом "Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941–1945 - мучеништво Српске православне цркве у Босанској крајини".
„Најзнаменитији међу њима су побијени, а остали су уочи Петровдана 1941. године похапшени, протјерани у сабирни логор, па у Србију, гдје су многи умрли“, навео је Дринић.

Према његовим ријечима, многи свештенослужитељи били су градитељи храмова, подизали су школе, стипендирали ђаке, а прота Душан Суботић био је и политичар који је пет пута биран за народног посланика у парламентима краљевина СХС и Југославије.

„Свештеник Миладин Ћирић подигао је три храма и двије школе у Подградцима. Сви ови људи били су заборављени 70 година, али су сада озбиљне институције преузеле одговорност да обнове сјећање на њих“, додао је Дринић.

Изложба „Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941–1945 – мучеништво Српске православне цркве у Босанској Крајини“ биће постављена у Завичајном музеју у Градишци наредних 20 дана.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Отворена изложба „Епархија бањалучка у Другом свјетском рату …

Босанска крајина у Другом светском рату(4) | Јадовно 1941.

Убиство митрополита и три епископа | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: